Mniej kontraktów dla polskich firm

Unijny przemysł nieźle finiszował w zeszłym roku, zbierając w grudniu o 2,3 proc. więcej zamówień niż w listopadzie. Odbiorcy wyrobów polskiego przemysłu jednak nie dopisali, bo zamówienia spadły.

Zamówienia są jednym z nerwów każdego przemysłu, bo w dużym stopniu rozstrzygają o przyszłych trendach w gospodarce. Szefowie większości firm produkcyjnych w Unii mogą spoglądać na najbliższą przyszłość z optymizmem. Portfel nowych zamówień wzrósł bowiem o 2,3 proc., a w Eurolandzie nawet o 2,5 proc.

Jak wynika z wczorajszego raportu Eurostatu, unijnych służb statystycznych, wzrosty ponad przeciętną notowano na Malcie (16 proc.) oraz we Francji (5,3 proc.), Belgii (4,0 proc.) i Szwecji (3,9 proc.). Natomiast największe spadki dotknęły grupę czterech krajów, w tym Polskę, gdzie liczba zamówień zmniejszyła się o 3,5 proc. Znacznie większy regres, przywodzący na myśl poważne kłopoty, stał się udziałem Węgier i Łotwy. Zamówienia w tych krajach spadły w grudniu w porównaniu z listopadem – odpowiednio – o 31,1 proc. i 29,5 proc.

Także w ujęciu grudzień 2005 do grudnia 2004, Polska znalazła się w gronie państw rejestrujących największe spadki. Pod tym względem wyprzedzają nas tylko Węgry i Malta, która, w relacji miesiąc do miesiąca została liderem w kategorii największego wzrostu zamówień.

– Byłby tu powód do niepokoju, gdyby taka tendencja utrzymywała się dłużej, powiedzmy kilka miesięcy. To są wskaźniki, które potrafią bardzo fluktuować. Bardzo często jest tak, że jeśli mierzymy okres do okresu, to okazuje się, że np. w zeszłym roku w grudniu było wyjątkowo dużo zamówień. I w takiej sytuacji rzeczywiście może nastąpić spadek, który wcale nie oznacza, że w gospodarce jest źle. Bliższe prawdy jest stwierdzenie, że grudzień nie był tak wyjątkowy, jak ten rok temu – wyjaśnia prof. Witold Orłowski, dyrektor Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej.


 Tadeusz Barzdo
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...