Jakość trzeba zbadać

Przedsiębiorca, który prowadzi stację benzynową, musi dokładnie sprawdzić, czy nie kupuje paliwa niewłaściwej jakości od producenta. W przeciwnym razie nie będzie mógł powołać się na to, że nie wiedział, że sprzedaje chrzczone paliwo.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nałożył karę 40 tys. zł na właściciela stacji benzynowej w Rosinie. Kontrola przeprowadzona przez Inspekcję Handlową wykazała niewłaściwą jakość sprzedawanej tam benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego. W ten sposób przedsiębiorca naruszył warunki koncesji.

Badanie próbek w Zakładzie Analiz Naftowych i Badań Środowiskowych Instytutu Technologii Nafty w Krakowie wykazało, że parametry paliwa odbiegają od wymaganych norm (określa je rozporządzenie ministra gospodarki z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie szczególnych wymagań jakościowych dla niektórych paliw ciekłych – Dz.U. nr 229, poz. 1918). Przykładowo, zawartość benzenu w benzynie wynosiła 4,32 proc., podczas gdy maksymalnie może wynosić 1 proc. Natomiast w oleju napędowym kilkakrotnie została przekroczona zawartość siarki – wynosiła prawie 1300 mg/kg, podczas gdy dopuszczalna wartość wynosi najwyżej 350 mg/kg.

Właściciel stacji benzynowej nie kwestionował wyników badań laboratoryjnych. Argumentował jednak, że był przekonany o dobrej jakości paliwa, gdyż dysponuje świadectwami jakości wystawionymi przez dostawców. Według przedsiębiorcy, nie może więc być karany za niezawinione działanie – prezes URE powinien był ustalić, czy właściciel stacji wiedział lub mógł wiedzieć, że sprzedaje paliwo niewłaściwej jakości. Zdaniem przedsiębiorcy, nałożona na niego kara jest rażąco wygórowana, gdyż wartość zakwestionowanego paliwa wynosi zaledwie 7 tys. zł.
Prezes URE stwierdził jednak, że posiadane przez przedsiębiorcę świadectwa jakości nie pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie, że dotyczą one tej partii paliw, która była kontrolowana. Nie zawierają bowiem informacji o numerze faktury, do której powinny być dołączone, oraz nazwy podmiotu, któremu zostały wydane. Brak jest również czytelnych danych dotyczących miejsca przeprowadzenia badań i podmiotu, który je zlecił. Tak więc właściciel stacji benzynowej nie dochował należytej staranności przy prowadzeniu działalności – dopuścił się więc winy umyślnej. Dlatego kara jest zasadna, a jej wysokość nie jest nadmiernie wygórowana. Stanowi bowiem niecały 1 proc. przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w poprzednim roku rozliczeniowym.

Od decyzji prezesa URE spółka odwołała się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ten jednak podzielił argumentację Urzędu i oddalił odwołanie właściciela stacji paliw.

Wyrok nie jest prawomocny.
Sygn. akt XVII Ame 110/04

Ewa Usowicz
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...