Rząd nie zdołał zaszkodzić

Choć tempo rozwoju gospodarczego jest w tym roku wolniejsze niż w ubiegłym, gospodarka ma się w miarę dobrze. Problemy wywołane zmianą rządu raczej jej nie zaszkodzą.
Wysoki poziom indeksów giełdowych, wzrost eksportu czy spadek inflacji mogą pozwolić na zaliczenie tego roku do udanych. Są jednak efektem ogólnej koniunktury i przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a nie prorozwojowej polityki administracji. Rząd pozostawał bierny, co można uznać za plus, bo niewiele szkodził. Ale ta bierność, np. w zaniechaniu planowanej reformy finansów publicznych, okazała się gospodarczym hamulcem.

Choć bezrobocie spadło, nadal jego poziom jest zastraszająco wysoki. Mimo że resort gospodarki w miarę sprawnie realizował program prywatyzacji, nie udało się wprowadzić skutecznego nadzoru nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa. Kompletnym fiaskiem okazała się ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, z kolei Narodowy Plan Rozwoju zawisł w próżni. Bezspornym sukcesem mijającego roku jest natomiast wysoki poziom inwestycji zagranicznych, które mogą zamknąć się wartością ok. 10 mld dolarów. Udało się zachęcić inwestorów z sektora nowoczesnych usług, a ściągając niemieckiego producenta autobusów MAN, dokonano przełomu w branży motoryzacyjnej, w której przegrywaliśmy z Czechami i Słowakami. W dodatku kontraktem z LG Philips szeroko otwarliśmy drzwi dla branży wysoko rozwiniętych technologii. Porażką było jednak odrzucenie przez Sejm ustawy o finansowym wspieraniu inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki.

O dobrym roku mogą mówić eksporterzy żywności, którzy przy mocnym złotym wprowadzili na unijny rynek polskie mięso i warzywa. Eksport przyniósł niezłe wyniki także w innych branżach, szczególnie w motoryzacyjnej. Spadła za to sprzedaż nowych samochodów na rynku krajowym.

Branże ciężkie, jak górnictwo i hutnictwo, nie zaliczą tego roku do udanych: w hutnictwie zaczęła się bessa, a kopalnie martwią się spadkiem cen węgla. W górnictwie spadło także tempo restrukturyzacji.

Przyszły rok będzie w dużym stopniu zależał od stopnia politycznej stabilizacji i woli nowego układu politycznego do kontynuowania reform. Zwłaszcza że choć na tle starej Unii nasze tempo wzrostu wygląda nieźle, w porównaniu z nowymi państwami członkowskimi wypadamy zdecydowanie gorzej.

Adam Woźniak


Moja firma
Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

pokaż więcej
Proszę czekać...