Zarzuty wobec MSP przy prywatyzacji Polmosu Białystok

Sobieski Dystrybucja twierdzi, że resort skarbu dopuścił się nieprawidłowości przy prywatyzacji Polmosu Białystok i złożył w prokuraturze wniosek w tej sprawie. Ministerstwo odpiera zarzuty spółki i utrzymuje, że wszelkie procedury zostały zachowane.
 MSP zdecydowało w poniedziałek, że inwestorem branżowym w Polmosie Białystok zostanie Central European Distribution Corporation. Wcześniej przez kilka tygodni negocjacje o zakupie 61 proc. Polmosu Białystok prowadziły, oprócz CEDC, spółki: Sobieski Dystrybucja i Polmos Lublin. Sobieski Dystrybucja w pewnym momencie otrzymał wyłączność, ale resort skarbu nie zdecydował się na podpisanie z nim ostatecznej umowy.

"Uważamy, że proces sprzedaży 61 proc. akcji Polmosu Białystok nie jest przejrzysty. Procedura nie jest zachowana. Dotąd nie odpowiedziano nam na bardzo istotne kwestie z nią związane" - powiedział Waldemar Rudnik, wiceprezes spółki Sobieski Dystrybucja. "Pierwszego lipca skierowaliśmy do prokuratury wniosek w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przez urzędników resortu" - dodał.

Wiceminister skarbu Dariusz Witkowski w rozmowie odrzucił zarzuty przedstawicieli firmy.

"Wszelkie procedury zostały dopełnione. Minister skarbu z ogromną skrupulatnością podchodził do wszystkich czynności w ramach tego procesu" - powiedział.

Sobieski Dystrybucja zarzuca m.in., że nie doszło do negocjacji cenowych w trakcie okresu wyłączności dla tej firmy, mimo że negocjacje te były w ramach wyłączności zagwarantowane.

"Inwestor złożył ostateczną ofertę cenową, a następnie potwierdził w trakcie rozmów, że to jest cena ostateczna" - opowiada na zarzuty Witkowski. Sobieski Dystrybucja poinformował, że nie otrzymał wystarczających odpowiedzi od resortu, wyjaśniających wątpliwości spółki.

"Twierdzimy też, że oferta cenowa, którą złożyliśmy ostatnio, do dziś nie została otwarta" - powiedział Rudnik. "Stoimy na stanowisku, że powinna być nam przywrócona wyłączność negocjacji, w ramach której będzie negocjowana cena, ponieważ przepisy obowiązujące w Polsce nie dopuszczają w takim procesie uwzględniania ceny niższej od najwyższej proponowanej" - dodał.

Resort poinformował w poniedziałek, że okres wyłączności CEDC upłynął skutecznie, co oznacza, że uzgodniono parametry umowy, pakietu inwestycyjnego i ceny.

"W tej chwili trwają czynności techniczne związane z przygotowaniem, zgodnie z procedurami, umowy. Po jej podpisaniu przestawimy podstawowe parametry transakcji" - powiedział wiceminister Witkowski.

W poniedziałek przedstawiciele Skarbu Państwa informowali, że podpisanie umowy z CEDC powinno nastąpić w ciągu tygodnia. Niedawno wiceprezes Polmosu Lublin Waldemar Wasiluk, mówił, że pojawiające się na rynku opinie, iż minister skarbu może uzyskać około 1 mld zł za sam pakiet 61 proc. akcji Polmosu Białystok, są bardzo prawdopodobne.

"Ta kwota nie jest daleka od racjonalnej" - ocenia wiceprezes Sobieskiego Dystrybucji.
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...