Przedsiębiorstwa: większe zyski, wciąż małe inwestycje

Polskie przedsiębiorstwa ciągle mało inwestują, choć już dawno nie miały tak korzystnych jak obecnie warunków do realizacji przedsięwzięć modernizacyjnych i rozwojowych. Firmy wolą trzymać pieniądze w bankach, kupować akcje, obligacje i inne papiery wartościowe niż wydawać imponujące zyski na unowocześnienie swojego majątku i tworzenie nowych miejsc pracy.
Od początku roku bardzo szybko rosną zyski przedsiębiorstw, które w znaczącej części trafiają na konta bankowe firm. W rezultacie w końcu września depozyty przedsiębiorstw miały wartość 76,5 mld zł i były aż o 26 proc. większe niż przed rokiem. Firmy mają więc kolosalne własne środki na ewentualne inwestycje. Środki te są tak wysokie, że w dużym stopniu uniezależniają przedsiębiorstwa od kredytu bankowego przy realizacji przedsięwzięć modernizacyjnych i rozwojowych.

Tymczasem w pierwszych trzech kwartałach tego roku inwestycje w całej gospodarce narodowej były skromne – zwiększyły się tylko o 3,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Wyraźnie ponad tę średnią wyrastają duże i wielkie przedsiębiorstwa. Ich wydatki modernizacyjne i rozwojowe były znaczące, w cenach stałych o 9 proc. większe niż przed rokiem. Prawdopodobnie zmniejszyły się więc inwestycje w najliczniejszych małych firmach (jest ich prawie 1,7 mln) oraz w przedsiębiorstwach średnich i w nieprzemysłowych działach gospodarki. – Być może małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające poniżej 50 osób powstrzymują się z inwestycjami, gdyż czekają na rozstrzygnięcia związane ze wsparciem ich projektów środkami Unii Europejskiej – powiedział „GP” Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK. Unia Europejska przyznała Polsce 1,5 mld euro na podniesienie konkurencyjności naszych firm w latach 2004–2006. Przedsiębiorstwa mają szansę na zwrot przeciętnie połowy poniesionych kosztów, jeśli ich projekty modernizacyjne zostaną zatwierdzone. Pierwszy termin przyjmowania projektów z tym związanych minął 2 grudnia, a następny upływa w lutym. Nie jest wykluczone, że gdy się wyjaśni, kto otrzyma dotacje z UE, inwestycje przyspieszą.

Inwestycje przedsiębiorstw w budowle, maszyny, urządzenia i najnowsze technologie hamuje rosnąca skłonność firm do przeznaczania coraz większych środków na zakup akcji, obligacji i innych papierów wartościowych. Zjawisko to utrzymuje się również w tym roku, po tym jak w roku ubiegłym inwestycje finansowe przedsiębiorstw wzrosły do ponad 50 proc. ich ogólnych nakładów.

Jednak nawet gdyby nie chciały, firmy i tak muszą lada chwila zacząć inwestycje, gdyż ich moce produkcyjne są prawie maksymalnie wykorzystywane. Przedsiębiorstwa już teraz pracują na niemal pełnych obrotach, a będą musiały jeszcze przyspieszyć, gdyż perspektywy zwiększenia popytu są obiecujące. Ponadto umacnia się złoty. A to oznacza, że sprowadzanie nowych maszyn i technologii z zagranicy – częste przy unowocześnianiu produkcji – staje się tańsze.

Janusz K. Kowalski
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...