Wrześniowy ranking funduszy inwestycyjnych

Wrzesień był kolejnym miesiącem dobrej koniunktury dla polskich funduszy inwestycyjnych. Najwięcej zarobiły fundusze akcyjne i stabilnego wzrostu.

Spadek wartości jednostki odnotowało 28 funduszy, podczas gdy miesiąc wcześniej jedynie 6. Jednak wrześniowe rezultaty bez wątpienia należy uznać za dobre – oceniają specjaliści Analizy online w miesięcznym rankingu, w którym uczestniczyło 126 spośród 143 funduszy działających w końcu września na polskim rynku.
Najwyższy wzrost wartości jednostki (11,56 proc.) uzyskał fundusz inwestycyjny AIG Akcji i był to jedyny przypadek uzyskania dwucyfrowej stopy zwrotu. W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze siedem funduszy z grupy polskich akcji oraz po jednym z grup stabilnego wzrostu i pozostałych funduszy.
Na rosnącym rynku giełdowym najlepiej radzili sobie zarządzający jednym z najmniejszych funduszy akcyjnych – AIG Akcji (nieco ponad 12 mln zł w końcu sierpnia). Jednostka drugiego w kolejności funduszu zyskała UniKorona Akcje – 4,23 proc. Średnia miesięczna zmiana w grupie odbiegała od najlepszego wyniku i wyniosła 3,47 proc. W zbliżonym do średniej zakresie (3,43 proc.) wzrosła wartość indeksu stanowiącego benchmark Analiz online dla funduszy akcyjnych.
We wrześniu dawało się również zarabiać na zagranicznych rynkach akcji, choć znacznie mniej niż wyniosły zyski na polskim rynku. Tym razem lepiej zachowywały się spółki notowane na europejskich giełdach. Najlepszy wynik osiągnął DWS Top 50 Europa (-0,09 proc.).
Podobna sytuacja zaistniała również w grupie funduszy zagranicznych papierów dłużnych. Wśród 16 podmiotów wyceniających jednostki w walucie tylko jeden przyniósł w skali miesiąca straty, a zysk lidera przekraczał 1,5 proc. Ostatecznie, dzięki różnicy w ruchach walut, lepiej wypadły inwestycje denominowane w euro, a najlepszy wynik osiągnął fundusz DWS SFIO Euroobligacji (-1,59 proc.). Średnia miesięczna stopa zwrotu dla funduszy tej grupy przekroczyła – 2,8 proc. i był to najgorszy wynik spośród wszystkich obecnych na polskim rynku grup funduszy.
Dobrze wypadły wszystkie fundusze polskich papierów dłużnych. Średni miesięczny zysk wyniósł tu 1,23 proc. wobec wzrostu benchmarku (opartego na Indeksie Rynku Obligacji Skarbowych) o 1, 6 proc. To najlepszy wynik od grudnia 2003 r., zarówno w odniesieniu do średniej, jak i do indeksu – podkreślają specjaliści Analizy online. W warunkach rosnących cen papierów skarbowych najlepszy okazał się AIG Obligacji, który wypracował stopę zwrotu na poziomie 2,36 proc., benchmark pokonało jeszcze 6 funduszy grupy. Równie korzystne stopy zwrotu (relatywnie) wypracowały fundusze rynku pieniężnego. Przeciętny zysk z jednostki takiego funduszu wyniósł we wrześniu 0,43 proc., czyli tyle samo co przed miesiącem. Tym razem najlepszy wynik wypracowali zarządzający funduszami należącymi do tego samego towarzystwa – Skarbiec Kasa Plus (0,62 proc.) oraz Skarbiec Gotówkowy (0,59 proc.). Przeciętny zysk z jednostki w tej grupie funduszy wyniósł we wrześniu 0,43 proc. Dzięki wzrostom cen na giełdzie oraz dobrej koniunkturze na rynku papierów skarbowych, zyski wypracowały wszystkie fundusze realizujące mieszaną strategię. W grupie tej najlepiej wypadł znów fundusz należący do Skarbiec TFI – Skarbiec Waga, którego jednostka wzrosła w ciągu miesiąca o 3,07 proc. Osiągnięty przez „mieszanie” średni wynik sugeruje, zdaniem analityków, brak istotnego przeważenia akcji w portfelach funduszy wobec ich modelowego zaangażowania (ok. 50 proc.) oraz utrzymywanie w portfelu papierów dłużnych o krótkim duration (średni okres do wykupu).
Wśród funduszy stabilnego wzrostu ponownie najlepszy wynik (5 proc.) osiągnął AIG Stabilnego Wzrostu, drugi z kolei fundusz zarobił połowę tego, co lider. Średni wynik w grupie wyniósł 1,72 proc., a benchmark 2,16 proc.
W sumie wrzesień, jak ocenia Tomasz Publicewicz z Analiz, przyniósł jedną zmianę w grupie funduszy uzyskujących najwyższe oceny – do najlepszych „mieszanych” awansował lider ostatniego miesiąca – Skarbiec Waga, zastępując ING Zrównoważony. Na rynku zadebiutował Pioneer Pieniężny.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...