Co to jest weksel trasowany poręczony?

Milewski Marcin
rozwiń więcej
Zgodnie z obowiązującymi przepisami weksel trasowany bez oznaczenia terminu płatności uważa się za płatny za okazaniem.
Weksel trasowany to taki weksel, który stanowi pisemne polecenie zapłaty wystawcy skierowane do trasata, które dotyczy bezwarunkowej zapłaty na rzecz remitenta określonej sumy pieniężnej.

Od weksla trasowanego należy odróżnić weksel własny, określany też mianem prostego lub suchego. Jest to taki weksel, w którym sam wystawca przyrzeka bezwarunkową zapłatę oznaczonej sumy pieniężnej na rzecz lub na zlecenie wskazanej osoby (poprzez nazwisko). W przypadku weksla własnego głównym dłużnikiem jest sam wystawca.

W przypadku weksla własnego nie występuje trasat będący osobą, której wystawca poleca wypłatę określonej sumy pieniężnej. Pojawia się natomiast instytucja osoby remitenta. Jest nim odbiorca przekazu zwracający się o zapłatę do wystawcy weksla (bezpośrednio).

Zobacz: Czym jest weksel własny?

Weksel trasowany zawiera:

  • wyraz "weksel" w samym tekście dokumentu, w języku, w jakim go wystawiono;
  • polecenie bezwarunkowe zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej;
  • nazwisko osoby, która ma zapłacić (trasata);
  • oznaczenie terminu płatności;
  • oznaczenie miejsca płatności;
  • nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana;
  • oznaczenie daty i miejsca wystawienia wekslu;
  • podpis wystawcy wekslu.

Pobierz wzór weksla trasowanego poręczonego

Istotne z punktu widzenia praktycznego jest to, że dokument, nie spełniający chociażby jednego z wyżej wskazanych wymogów za weksel trasowany nie jest uznawany. W tym przypadku nawet błędy wynikające z braku polecenia bezwarunkowego zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej lub słowa "weksel" w samym tekście dokumentu, w języku, w jakim go wystawiono, będzie powodem, iż weksel nie powstanie. Ustawa prawo wekslowe przewiduje jednak określone wyjątki, dzięki którym braki nie wywołają przytoczonych wyżej następstw.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami weksel trasowany bez oznaczenia terminu płatności uważa się za płatny za okazaniem. W przypadku braku osobnego oznaczenia, miejsce wystawienia wekslu uważa się za miejsce płatności, a także za miejsce zamieszkania wystawcy. Dodatkowo weksel trasowany, w którym nie oznaczono miejsca wystawienia, uważa się za wystawiony w miejscu, które zostało podane obok nazwiska wystawcy.

Wystawca weksla trasowanego ponosi odpowiedzialność zarówno za przyjęcie i zapłatę weksla. Odpowiedzialność trasata jest uzależniona od przyjęcia przez niego weksla. Tak rozumiany akcept oznacza się sformułowaniem „przyjęty” lub znaczącym to samo. Warto zauważyć, iż z chwilą akceptu trasat staje się bezpośrednim dłużnikiem wekslowym w stosunku do właściwego posiadacza weksla.

Pobierz inne wzory umów niezbędne w firmie

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...