Jak skutecznie zabezpieczyć umowę sprzedaży - system escrow

Ślązak, Zapiór i Partnerzy – Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp. p.
Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
rozwiń więcej
Mateusz Dąbroś
rozwiń więcej
Jak skutecznie zabezpieczyć umowę sprzedaży - system escrow/fot. Fotolia
Swoje interesy umowne można skutecznie zabezpieczać na różne sposoby. Jednym z ciekawszych rozwiązań, pozwalających znacznie ograniczyć ryzyko przy transakcjach kupna-sprzedaży jest system escrow, zwany również rachunkiem zastrzeżonym. Jego zadaniem jest zabezpieczenie interesów sprzedawcy i kupującego.

Pomimo tego, iż system escrow został stworzony już prawie sto lat temu, śmiało można powiedzieć, że w Polsce nie jest to jeszcze powszechny system zabezpieczania umów handlowych. Jego skuteczność przejawia się w szczególności przy zabezpieczaniu umów sprzedaży – w szczególności takich, których przedmiotem jest nieruchomość, przedsiębiorstwo lub rzecz wytwarzana na indywidualne zamówienie.

Zobacz: Co to jest umowa przedwstępna?

Na czym polega escrow?

Centralnym punktem systemu escrow jest powiernik – najczęściej bank. Umowa jest trójstronna – stronami są sprzedający, kupujący oraz bank. Bank prowadzi specjalny rachunek powierniczy, na który kupujący wpłaca kwotę stanowiącą cenę sprzedaży. Sprzedający, po otrzymaniu informacji od banku o złożeniu na rachunku odpowiedniej kwoty jest już w tym momencie pewien, że otrzyma zapłatę za sprzedawaną rzecz. Może więc śmiało i bez obaw przystąpić do podjęcia działań zmierzających do przeniesienia jej własności na kupującego.

Polecamy: Świadczenia rodzinne 2015 - PDF

Po wykonaniu umowy sprzedający udaje się do banku z żądaniem wypłacenia mu kwoty zgromadzonej na rachunku powierniczym – tytułem ceny sprzedaży. Sprzedający musi jednak udowodnić, że wykonał swoje zobowiązanie.

Strony mogą w zasadzie dowolnie w umowie określić, w jaki sposób sprzedający musi wykazać wykonanie umowy. W praktyce może to być np. protokół zdawczo-odbiorczy podpisany przez kupującego i sprzedającego.

Dopiero po przedstawieniu odpowiednich dowodów sprzedający może złożyć skuteczną dyspozycję wypłaty środków z rachunku escrow.

Zobacz też: Kara umowna za odstąpienie od umowy – dopuszczalna?

Dopuszczalne jest oczywiście także takie ukształtowanie umowy, że wypłata środków z rachunku będzie występowała częściami – po wykonaniu części przedmiotu umowy.

Jakie są zalety systemu escrow?

Zaletami takiej formy zabezpieczenia umowy są z pewnością:

– elastyczność – banki dopuszczają w stosunkowo szerokim zakresie możliwość indywidualnych negocjacji umowy;

bezpieczeństwo i ograniczenie ryzyka – kupujący ma pewność, że nie straci środków pieniężnych, zaś sprzedający – że otrzyma zapłatę, gdy tylko wywiąże się z umowy;

– szybka realizacja wypłaty środków;

– możliwość użycia rachunku także w płatnościach międzynarodowych (rachunek może być prowadzony w walucie polskiej i obcej, na rzecz beneficjenta polskiego oraz zagranicznego);

– w razie rachunku powierniczego sensu stricto – zabezpieczenie zgromadzonych środków przed zajęciami egzekucyjnymi oraz wyłączenie z masy upadłościowej w razie ogłoszenia upadłości.

Zobacz: Samozatrudnienie czy umowa o pracę?

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...