Rękojmia za wady fizyczne rzeczy sprzedanej

Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
rozwiń więcej
sklep, zakupy, jedzenie, żywność/fot. Fotolia
Nawet po dokonaniu sprzedaży kupujący ma prawo egzekwować od sprzedającego jego obowiązki dotyczące właściwości rzeczy. W pierwszej kolejności powinien domagać się naprawienia rzeczy lub wymiany na nową, lecz w szczególnych okolicznościach może nawet całkowicie odstąpić od umowy.

Czym są wady fizyczne?

Wady fizyczne są to wady, które wpływają na stan techniczny rzeczy, a także takie, które uniemożliwiają korzystanie z rzeczy w takim zakresie, do jakiego została przeznaczona lub na jakie umówili się sprzedający z kupującym. Wadą fizyczną będzie także brak właściwości rzeczy, o której sprzedawca zapewniał kupującego oraz wydanie rzeczy w stanie niepełnym. We wszystkich wymienionych przypadkach kupujący ma prawo korzystać z instytucji zwanej rękojmią za wady fizyczne. Kodeks cywilny zastrzega jednak, że jeśli kupujący w chwili zawarcia umowy wiedział o wadzie rzeczy, nie może skorzystać z rękojmi.

Brak ceny w umowie sprzedaży

Terminy na skorzystanie z rękojmi

Rękojmia dotyczy tylko wad powstałych przed zawarciem umowy, ewentualnie wad które powstały po zawarciu umowy, ale z przyczyn tkwiących w rzeczy kupionej. Kupujący ma miesiąc od wykrycia wady na powiadomienie o niej sprzedawcy, jednak z upływem roku od wydania rzeczy rękojmia wygasa i nie można się już na nią powołać. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy sprzedawca użył podstępu, by zataić wadę – wówczas można pociągnąć go do odpowiedzialności bezterminowo.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czasem po stronie kupującego powstaje obowiązek zbadania rzeczy, zwłaszcza jeśli wynika to z pewnych stałych stosunków gospodarczych. W tym momencie termin do powiadomienia sprzedawcy o wykryciu wady kurczy się do miesiąca od chwili, gdy przy dołożeniu należytej staranności można było wadę wykryć.

Żądania kupującego

Kupujący po wykryciu wady i zawiadomieniu sprzedawcy może żądać albo odstąpienia od umowy, albo obniżenia ceny. Nie bez znaczenia jest tutaj postawa sprzedawcy. Jeśli ten zaproponuje naprawę rzeczy lub wymianę jej na nową, kupujący nie może odstąpić od umowy. Wymiany dokonuje się w całości na koszt sprzedającego. Sprzedawca może jednak korzystać z takiego prawa tylko raz, jeśli po wymianie lub naprawie kupujący w dalszym ciągu będzie miał zastrzeżenia, może już bezwarunkowo od umowy odstąpić.

Prawa konsumentów – na nowych zasadach

Sprzedaż konsumencka

Ze względu na ochronę konsumentów, Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej wprowadza nieco odmienne rozwiązania w tej kwestii niż Kodeks cywilny. Ze sprzedażą konsumencką mamy do czynienia, gdy sprzedawcą jest przedsiębiorca, a kupującym osoba fizyczna, która nabywa rzecz na swój własny, prywatny użytek, niezwiązany z prowadzeniem działalności gospodarczej. W przypadku tej formy sprzedaży mamy do czynienia nie z rękojmią za wady fizyczne, ale z reklamacją z tytułu niezgodności towaru z umową. Niezgodność towaru z umową jest pojęciem szerszym niż wada – obejmuje ponadto wszystkie indywidualne uzgodnienia ze sprzedawcą dotyczące właściwości towaru, a nawet zapewnienia wynikające z reklamy rzeczy. Kupujący ma także prawo wyrazić swoje niezadowolenie z powodu błędnego montażu rzeczy lub braku potrzebnej instrukcji do odpowiedniego korzystania z zakupionego produktu.

Wyprzedaże 2014 – poradnik konsumenta

Czas na reklamowanie towaru w przypadku sprzedaży konsumenckiej jest bardziej korzystny niż ten określony przez Kodeks cywilny – są to dwa lata, które mogą być skrócone do roku jedynie w przypadku sprzedaży rzeczy używanej.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...