Wypowiedzenie umowy o pracę w 2018 r.

Daniela Kaczorowska
rozwiń więcej
Wypowiedzenie umowy o pracę w 2018 r. /fot. shutterstock
Kto i w jaki sposób może wypowiedzieć umowę o pracę w 2018 r? Jakie są okresy jej wypowiedzenia? Jakie okoliczności uniemożliwiają jej wypowiedzenie?

Umowę o pracę może wypowiedzieć zarówno pracownik jak i pracodawca. Zostaje ona rozwiązana z upływem okresu wypowiedzenia. Okresy te zostały wyszczególnione w Kodeksie pracy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że są one odpowiednio przypisane konkretnym podtypom umowy o pracę. Są to zarówno umowa na czas określony i nieokreślony, jak i na okres próbny.

Dla wskazania relatywnych okresów wypowiedzenia dla umów zawartych na czas określony i nieokreślony, należy wskazać 2 czynniki charakterystyczne dla danego stosunku pracy. W przypadku, gdy dotychczasowe zatrudnienie pracownika wynosiło mniej niż 6 miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. W sytuacji, gdy zatrudnienie trwało już co najmniej 6 miesięcy – 1 miesiąc. Gdy pracownik pracował już od 3 lat i dłużej – 3 miesiące. Warto pamiętać, że po dokonaniu wypowiedzenia takiej umowy przez którąkolwiek ze stron, mogą one ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

W przypadku umowy o pracę zawartej na okres próbny sytuacja jest bardzo podobna. Istotna jest długość okresu próbnego, na który została zawarta. Jeżeli nie przekracza 2 tygodni, okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze. Gdy jest dłuższy niż 2 tygodnie – 1 tydzień, a gdy jest podpisana na 3 miesiące – 2 tygodnie.

W czasie okresu wypowiedzenia pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku wykonywania pracy, przy czym prawo do wynagrodzenia nie wygasa.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Wypowiedzenie

Pracownik nie ma obowiązku podania przyczyny złożenia wypowiedzenia, jedynie pracodawca musi ją przedstawić. Obowiązek ten dotyczy tylko umowy na czas nieokreślony.

Właściwy termin do złożenia przez pracownika wypowiedzenia nie jest określony przez przepisy. Może to być, np. okres, gdy przebywa on na urlopie.

Pracodawca jest bardziej związany przepisami. Stanowią one, że w trakcie urlopu pracownika lub w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności nie może on wypowiedzieć mu umowy. Ustawodawca wskazuje jednak na wyjątek. Stanowi, że jest to możliwe, jeżeli upłynął już termin uprawniający do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

Zgodnie z art. 30§3 k.p. oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu powinno zostać złożone na piśmie.

Pracownik ma prawo wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy, w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego tę umowę.

Zobacz: Pracownik i ZUS

Kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę?

Jest kilka czynników, które uniemożliwiają pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę. Taka okoliczność zachodzi, gdy:

- pracownikowi pozostało nie więcej niż 4 lata do uzyskania wieku emerytalnego, a okres zatrudnienia będzie wtedy odpowiedni dla uzyskania świadczenia emerytalnego (chyba że otrzymał on rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy),

- pracownik jest na urlopie lub w trakcie innej usprawiedliwionej nieobecności (pod warunkiem, że nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia),

- pracownica jest w ciąży lub w trakcie urlopu macierzyńskiego (wyjątkiem jest sytuacja, gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy, patrz art.177§1-§5 k.p.),

- pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego złożył wniosek o taki urlop lub obniżenie wymiaru czasu pracy (wypowiedzenie jest niemożliwe w okresie od dnia złożenia takiego wniosku do dnia zakończenia urlopu lub do dnia powrotu do nie obniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy).

Inne formy rozwiązania umowy o pracę

Na koniec warto wspomnieć, że obok rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem, możliwe jest jej rozwiązanie bez wypowiedzenia jak i za porozumieniem stron. Nie należy zapominać, że umowa może także rozwiązać się z upływem czasu, na który była zawarta.

Zobacz serwis: Kadry

Podstawa prawna:

 Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...