Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny

Natalia Strahl
rozwiń więcej
Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny
Częstą praktyką pracodawców jest zawieranie umów o pracę na okres próbny. Czas ten jest kluczowy dla dalszej współpracy i ma na celu przetestowanie nowego pracownika, sprawdzenia jego umiejętności. Co w przypadku, kiedy strony chcą zrezygnować z wzajemnej współpracy? O czym należy pamiętać podczas wypowiadania umowy o pracę na okres próbny?

Trzymiesięczna próba

W chwili, gdy z ust naszego przyszłego pracodawcy padają słowa „Na początek proponuję umowę o pracę na okres próbny.” - nie przerażajmy się.  Jest to charakterystyczne działanie potencjalnych pracodawców. W wielu przypadkach umowa o pracę na okres próbny poprzedza zawarcie w późniejszym czasie innych umów np. umowy o pracę na czas określony. Ważnym jest, że zgodnie z art. 25 § 2 Kodeksu pracy okres „sprawdzianu”, w formie umowy na okres próbny, nie może przekroczyć 3 miesięcy. Trzymiesięczna próba nierzadko okazuje się właściwym rozwiązaniem, zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Pracodawca ma możliwość sprawdzenia umiejętności i wiedzy pracownika w praktyce, natomiast pracownik otrzymuje szanse zapoznania się z wewnętrzną strukturą i oczekiwaniami pracodawcy oraz warunkami współpracy od środka.

Najpopularniejsze umowy o współpracy

Kto i kiedy może rozwiązać umowę za wypowiedzeniem?

Na podstawie art. 32. § 1 Kodeksu pracy każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na okres próbny. Wobec tego możliwość złożenia wypowiedzenia ma zarówno pracodawca, jak i nowy pracownik. Art. 34 Kodeksu pracy reguluje kwestię okresu wypowiedzenia, stanowiąc, że:  okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

1) 3 dni robocze (łącznie z dniami dodatkowo wolnymi od pracy), jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
2) 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
3) 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Pamiętajmy, że jeśli nie zrobimy tego w tym okresie, umowa rozwiązuje się automatycznie z upływem  tego okresu, na jaki została zawarta, czyli maksymalnie po 3 miesiącach.

W jakiej formie złożyć wypowiedzenie?

Zgodnie z art. 30 § 3 Kodeksu pracy oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu powinno nastąpić na piśmie.  Niedochowanie formy pisemnej nie skutkuje nieważnością, ponieważ do skutecznego rozwiązania dochodzi w sytuacji przekazania ustnej deklaracji odnośnie rozwiązania stosunku pracy. Jednak dla pewności i ewentualnych spraw formalnych, zalecane jest sporządzenie wypowiedzenia na piśmie. Dodatkowo, w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.

Rodzaje umów o pracę

Porozmawiaj o tym n naszym FORUM!

Jak obliczyć koniec okresu wypowiedzenia?

Trzydniowy okres wypowiedzenia kończy się z upływem ostatniego dnia, natomiast okres wypowiedzenia obejmujący tydzień lub jego wielokrotność musi kończyć się w sobotę.  Obliczając koniec okresu wypowiedzenia, należy również pamiętać o ważnej zasadzie jaką jest: nieuwzględnianie dnia, w którym złożono skuteczne oświadczenie woli o wypowiedzeniu.   

Naruszenie przepisów = odszkodowanie.

Jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na okres próbny nastąpiło z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu tych umów, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji należy wystąpić do sądu pracy,  opierając swoje roszczenia na podstawie art. 50 § 1 Kodeksu pracy.

Umowa o pracę na czas nieokreślony

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...