Jak zmienić postanowienia umowne?

Martyna Wosion
rozwiń więcej
W większości umów istnieje zapis, że wszelkie zmiany powinny być zawierane w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
Jestem przedsiębiorcą i mam podpisane umowy z kilkudziesięcioma klientami. Jestem zmuszony do zmiany regulaminu świadczenia usług i nie wiem w jaki sposób ich o tym poinformować. Czy muszę dać im czas do zaakceptowania tych zmian? Jak długi i co się dzieje, jeśli nie dadzą mi żadnej odpowiedzi?

Oczywiście w przypadku zmiany warunków umowy konieczne jest poinformowanie o tym klientów. Najłatwiej będzie skorzystać z wzorca umowy – dzięki temu każdy odbiorca będzie korzystał z usług na tych samych zasadach. 

Poinformowanie klientów o zmianie warunków korzystania z usług przedsiębiorcy musi nastąpić w odpowiedniej formie – tak, by bez wątpienia mogli zapoznać się z nowymi postanowieniami. Można zatem wysłać im aneksy do podpisania, wręczyć im je osobiście lub wysłać za pośrednictwem faksu lub e – maila. Nadto, jeśli umowa lub aneks jest udostępniany w formie elektronicznej odbiorca musi mieć możliwość przechowywania i odtwarzania w zwykłym toku czynności.

Przeczytaj także: Oświadczenie woli - interpretacja treści umów

Jeśli stosowanie wzorców umownych jest zwyczajowo przyjęte w stosunkach danego rodzaju można zmienić treść dotychczasowej umowy jeśli strona mogła się z łatwością dowiedzieć o zmianach. Nie dotyczy to umów z konsumentami, za wyjątkiem drobnych umów życia codziennego (przejazdy środkami publicznego transportu, kupno codziennej gazety itp.)

Zmieniona forma umowy zaczyna obowiązywać dopiero z chwilą bezskutecznego upływu okresu wypowiedzenia, chyba że umowa zawiera odmienne uregulowania albo gdy po zakomunikowaniu wzorca strony postanowiły inaczej.

Przedsiębiorca, prowadzący szkołę językową był zmuszony zmienić ceny kursu. Pod koniec stycznia wystosował odpowiednie pisma do kursantów, w których wyjaśnił, że od kolejnego miesiąca cena wzrasta o 10%, jednocześnie zaproponował dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Nowe ceny zaczynają obowiązywać dopiero po upływie wypowiedzenia, zatem w połowie lutego. Przedsiębiorca może zatem wymagać zwiększonej opłaty dopiero od marca. 

Oczywiście należy pamiętać o ogólnych warunkach zawierania umów – postanowienia powinny być sformułowane w sposób jasny i nie budzący wątpliwości. Podobnie jak przy każdej umowie, wszelkie niejednoznaczne ustalenia będą interpretowane na korzyść konsumenta. 

W większości umów istnieje zapis, że wszelkie zmiany powinny być zawierane w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Należy brać to pod uwagę i nie zawierać umów ustnych, czy tzw. „gentelments agreements”.

Polecamy serwis: ABC małej firmy

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...