Czy umowa spółki jawnej może wyłączyć zakaz konkurencji?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
rozwiń więcej
Sprzeczne z istotą spółki byłoby usunięcie zakazu konkurencji dlatego nie jest dopuszczalne zawarcie w umowie spółki takich postanowień. / inforCMS
Wspólników spółki jawnej obowiązuje zakaz konkurencji. Zwolnienie z tego zakazu może nastąpić za wyraźną lub dorozumianą zgodą pozostałych wspólników. Jednocześnie przepisy prawa pozwalają na modyfikowanie i szczegółowe określenie treści tego zakazu już w umowie spółki jawnej. Czy zatem możliwe jest umowne wyłączenie zakazu konkurencji?

Zgodnie z art. 56 § 1 kodeksu spółek handlowych wspólnik obowiązany jest powstrzymać się od wszelkiej działalności sprzecznej z interesami spółki. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu wspólnik spółki jest obowiązany do zachowania lojalności w ten sposób, że będzie powstrzymywał się od działalności sprzecznej z interesami spółki. W każdym przypadku zakaz konkurencji zostaje złamany, jeśli wspólnik zajmie się poza spółką macierzystą także interesami tego samego rodzaju, co stanowiące przedmiot działalności jego macierzystej spółki.

Zapis o interesach konkurencyjnych

W praktyce problematyczne może okazać się zdefiniowanie czy dana działalność, jaką wykonuje dodatkowo wspólnik uzasadnia uznanie, że zajmuje się on interesami konkurencyjnymi. Wobec powyższego w celu uniknięcia wątpliwości najlepiej jest aby sama umowa spółki określała jakie interesy można było uznać za interesy konkurencyjne wobec spółki. Dokonując w umowie spółki zapisów dotyczących działalności konkurencyjnej warto pamiętać, że zapisy te mogą;

  • zostać zawarte już w pierwotnej umowie spółki jawnej;
  • zostać dodane do umowy spółki jawnej później w postaci pisemnego aneksu do umowy.

Przeczytaj także: Czym jest zakaz konkurencji w spółce jawnej?

Jakie zapisy dotyczące zakazu konkurencji może zawierać umowa spółki jawnej?

Zapisy w umowie bądź aneksie do umowy spółki jawnej dotyczące zakazu konkurencji mogą przybrać dwojaką postać:

  • mogą zawierać bliższe i dokładne określenie działalności, jaką wspólnicy uznają za działalność konkurencyjną tj. stwarzać katalog takich działalności, które w ocenie wspólników są działalnością konkurencyjną i których wspólnicy tej spółki nie mogą podejmować;
  • postanowienia umowy spółki mogą zezwolić wspólnikowi na zajmowanie się poza spółką określonymi interesami, które mogą nosić znamiona interesów konkurencyjnych;

Polecamy serwis Samochód w firmie

Sprzeczne z istotą spółki byłoby usunięcie zakazu konkurencji dlatego nie jest dopuszczalne zawarcie w umowie spółki takich postanowień. Wyłączenie zakazu konkurencji może nastąpić w drodze zgody pozostałych wspólników.

Wspólnicy spółki jawnej postanowili w drodze aneksu do umowy usunąć zakaz konkurencji. Czy takie postanowienie jest dopuszczalne? W umowie spółki nie jest dopuszczalne usunięcie zakazu konkurencji, wspólnicy mogą jedynie modyfikować zakres tego zakazu.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...