Jaki związek ze spółką jawną może mieć intercyza?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
rozwiń więcej
Wniosek o wpis informacji o małżeńskich stosunkach majątkowych osób wpisanych do Rejestru jako przedsiębiorcy lub wspólnicy osobowych spółek handlowych może złożyć osoba wpisana w tym Rejestrze oraz jej małżonek.
Przepis art. 27 Kodeksu spółek handlowych stanowi, że współmałżonek wspólnika może żądać wpisania do rejestru wzmianki o umowie, dotyczącej stosunków majątkowych między małżonkami. Celem powyższego unormowania jest stworzenie możliwości obojgu małżonkom na powoływanie się na zawartą umowę majątkową (art. 47 (1) kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), co może w określonych sytuacjach chronić współmałżonka wspólnika przed czynnościami prawnymi dokonanymi bez jego zgody.

Czym jest majątkowa umowa między małżonkami?

Małżonkowie przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego mogą rozszerzyć lub ograniczyć wspólność ustawową albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa) Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa (art. 47 § 1 kodeksu rodzinnego opiekuńczego). Z mocy art. 471 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonek może się powoływać względem innych osób na umowę majątkową małżeńską tylko wtedy, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome. W przypadku spółki - to wzmianki ujawnione w rejestrze i ogłoszone w Monitorze Sądowym i Gospodarczym korzystają z domniemania powszechnej znajomości zgodnie, z którą nikt nie może powoływać się na nieznajomość ogłoszonych wpisów (zgodnie z art. 15 u. KRS od dnia ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nikt nie może zasłaniać się nieznajomością ogłoszonych wpisów. Jednak w odniesieniu do czynności dokonanych przed upływem szesnastego dnia od dnia ogłoszenia podmiot wpisany do Rejestru nie może powoływać się na wpis wobec osoby trzeciej, jeżeli ta udowodni, że nie mogła wiedzieć o treści wpisu).

Jaką umowę można zgłosić do KRS?

Co do zasady możliwość wpisu wzmianki o zawarciu umowy małżeńskiej majątkowej (tzw. intercyzy) dotyczy umowy odnoszącej się do małżeńskich stosunków majątkowych, która może zarówno ograniczać jak i rozszerzać wspólność ustawową. Wpisanie do rejestru przedsiębiorców takiej wzmianki ma to znaczenie, że małżonkowie mogą się powołać na tę wzmiankę wobec osób trzecich.

Przeczytaj także: Czy wspólnik może wynająć spółce jawnej lokal?

Jakiego wpisu do rejestru może żądać współmałżonek wspólnika?

  • wpisania wzmianki o umownym rozszerzeniu,
  • ograniczeniu lub 
  • wyłączeniu wspólności ustawowej (art. 47 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Wniosek o wpis informacji o małżeńskich stosunkach majątkowych osób wpisanych do Rejestru jako przedsiębiorcy lub wspólnicy osobowych spółek handlowych może złożyć osoba wpisana w tym Rejestrze oraz jej małżonek. Uprawnienie to przysługuje mu z mocy art. 45 ust. 6 ustawy o KRS. Na tej samej podstawie uprawnienia te przysługują również wspólnikowi spółki jawnej, wpisanemu do rejestru przedsiębiorców. Uznaje się, że nie można żądać wpisania wzmianki o pozostawaniu w ustroju wspólności ustawowej.

Polecamy serwis Spółki

Gdzie w KRS szukać wzmianki o małżeńskiej umowie?

Wzmianka, o której mowa w art. 27 kodeksu spółek handlowych podlega wpisaniu w dziale 1 rejestru przedsiębiorców obok innych informacji dotyczących wspólników, a obejmujących: pozostawanie w związku małżeńskim, zniesienie małżeńskiej wspólności majątkowej oraz ewentualne ograniczenie ich zdolności do czynności prawnych (art. 38 pkt 2a i 4 lit. b ustawy o KRS).

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...