Kiedy warto zastrzec w umowie zadatek?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
rozwiń więcej
Zanim zdecydujesz się na wręczenie zadatku, zastanów się co się może zdarzyć gdy twój kontrahent nie wykona umowy.
Zadatek uznawany jest za skuteczną metodę zabezpieczenia wykonania umowy. Uznaje się, że stanowi on jedną z form odszkodowania na wypadek niewykonania przez drugą stronę umowy. Często jednak kontrahenci nie doceniają znaczenia zadatku, i roli jaką może odegrać, zwłaszcza w sytuacji gdy jedna ze stron nie wykonuje umowy.

Czym jest zadatek

Zadatek to kwota pieniężna lub rzecz, którą jedna ze stron daje drugiej stronie przy zawieraniu umowy. Kontrahenci w zwyczaju wręczania zadatku słusznie dostrzegają, że jest on uwidocznieniem i potwierdzeniem zawarcia danej transakcji. Zatem zwyczajowo wręczenie zadatku oznacza po prostu zawarcie przez strony umowy. Warto też podkreślić, ze strony same w umowie mogą opisać także inną funkcję, jaką zadatek w zawieranej umowie ma spełnić. W przypadku, gdy strony same nie określą tej roli zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu Cywilnego.

Przeczytaj także: Jaka jest różnica między zadatkiem a zaliczką?

Co gdy strony zastrzegą w umowie zadatek nie ustalając jego funkcji?

W takim przypadku zastosowanie znajdzie art. 394 Kodeksu Cywilnego. Ma on istotne znaczenie w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron. W takiej sytuacji strona, która otrzymała zadatek może od umowy odstąpić bez wyznaczania drugiej stronie dodatkowego terminu do odstąpienia. Dodatkowo otrzymany zadatek może zachować dla siebie.

Wręczając zadatek należy liczyć się z tym, że w przypadku gdy nie wykonamy umowy cała kwota przepadnie. Zatem wręczając zadatek warto skalkulować czy kwota ta nie jest dla nas zbyt wysoka, i czy jesteśmy w stanie zapłacić takie odszkodowanie w przypadku niewykonania przez nas umowy.

Polecamy serwis Fundusze unijne

Czasem wręczenie zadatku może się bardzo opłacać

Wręczenie zadatku może się opłacać, gdy strona, która go otrzymała wycofała się z wykonania umowy. W takim przypadku kontrahent, który sam wręczył zadatek może teraz wystąpić do drugiej strony umowy z żądaniem sumy dwukrotnie wyższej.

Zanim zdecydujesz się na wręczenie zadatku, zastanów się co się może zdarzyć gdy twój kontrahent nie wykona umowy. Nie zawsze bowiem kwota podwójnego zadatku będzie w stanie pokryć poniesioną przez ciebie szkodę. Jeżeli z twoich obliczeń wynika, że szkoda jaką możesz ponieść przez to, że kontrahent nie wykona umowy może być znacznie wyższa niż suma dwu krotności wręczonego przez ciebie zadatku, wtedy uznać należy, że zadatek nie będzie stanowił korzystnej formy odszkodowania.

Zawierając umowę, strona A wręczyła stronie B kwotę 10 tys. Ustalają przy tym,, że kwota ta stanowi zadatek. Strona A postanowiła ostatecznie zrezygnować z transakcji i zażądała zwrotu 10 tys. Czy żądanie strony, która zrezygnowała z umowy jest uzasadnione? Nie, strona, która wręczyła zadatek i zrezygnowała z umowy musi liczyć się z tym, że kwota zadatku przepada.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...