Przeniesienie pracownika samorządowego do innej jednostki w czasie epidemii

Leszek Jaworski
rozwiń więcej

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii kierownicy urzędów gminy, czyli wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, otrzymali dodatkowe uprawnienie dotyczące możliwości przenoszenia pracowników samorządowych do innych jednostek organizacyjnych. Takie przesunięcie będzie możliwe nawet do innej miejscowości. I co ważne, nie będzie konieczne uzyskanie na to zgody pracownika.

Rozwiązanie to przewiduje możliwość jednostronnej, czasowej zmiany zadań dotychczas wykonywanych przez pracownika. Wynika ono z nowego art. 3a dodanego do specustawy o COVID-19. Przepis ten stanowi lex specialis w stosunku do art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych.

Na czas epidemii

Celem wspomnianego rozwiązania jest racjonalne wykorzystanie zasobów ludzkich w administracji samorządowej w okresie panującej epidemii. Przeniesienie ma zapewnić sprawną realizację zadań przez jednostkę, do której przenoszony jest pracownik.

Przesłanką powierzenia pracownikowi zadań w innej jednostce organizacyjnej będzie szczególna potrzeba tej jednostki wywołana stanem zagrożenia epidemicznego albo stanem epidemii. W szczególności przeniesienie będą mogły uzasadniać braki kadrowe jednostki, przy jednoczesnym znacznym natężeniu jej zadań. Wójt, burmistrz, prezydent miasta (w tym prezydent miasta na prawach powiatu) będzie mógł polecić tymczasowe przeniesienie:

  • pracownikowi podległego mu urzędu,
  • kierownikowi podległej jednostki organizacyjnej

- do wykonywania innej pracy niż określona w umowie o pracę. Praca ta będzie musiała być zgodna z kwalifikacjami przenoszonego pracownika. Przesunięcie to może być dokonane do jednostki w tej samej lub innej miejscowości - na czas określony do trzech miesięcy.

WAŻNE

Przeniesienia pracowników podległego urzędu gminy będzie dokonywał wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Natomiast przeniesienia pracowników gminnych jednostek organizacyjnych - kierownik takiej jednostki na polecenie wójta, burmistrza, prezydenta miasta. 

Bez rozwiązywania umowy

Przeniesienie pracownika nie będzie powodowało rozwiązania stosunku pracy z macierzystym pracodawcą. W okresie tym będzie mu przysługiwać wynagrodzenie stosowne do wykonywanej pracy - lecz nie niższe od dotychczasowego.

Przeniesienie, o którym mowa w art. 3a ustawy o COVID-19, nie różni się znacznie od tego przewidzianego w art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych. W przypadku przesunięcia na mocy art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych możliwe jest przeniesienie do innej jednostki, ale niekoniecznie tego samego szczebla. Przykładowo pracownik gminny może zostać przesunięty do powiatowej jednostki samorządowej. Taka alokacja pracowników na okres trzech miesięcy na podstawie art. 3a ustawy o COVID-19 też będzie dopuszczalna. Te dwie podstawy dotyczą przeniesienia do jednostki położonej w innej lub tej samej miejscowości. Kolejną wspólną cechą tych dwóch regulacji jest to, że pracownik zachowuje ciągłość zatrudnienia.

Przykład

W związku z brakami kadrowymi w ośrodku pomocy społecznej burmistrz zamierza przenieść tam pracownika zatrudnionego w urzędzie miasta. Pracownik, powołując się na art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych, nie wyraził na to zgody, dlatego że ośrodek pomocy społecznej znajduje się w innej miejscowości. Po wejściu w życie rozwiązań zawartych w tarczy 4.0 taka zgoda pracownika nie będzie konieczna.

Ograniczenie czasowe

Oprócz podobieństw nowego rozwiązania do tego zawartego w art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych występują także różnice. Jedną z nich jest przede wszystkim to, że art. 3a ustawy o COVID-19 został stworzony na czas nadzwyczajnej sytuacji związanej z pandemią. Ponadto przy przeniesieniu na podstawie tego przepisu, jak już wspomniano, nie jest konieczne uzyskanie zgody pracownika. W art. 3a ust. 3 ustawy o COVID-19 przewidziano jednak wyjątki.

Kiedy potrzebna będzie zgoda pracownika

Przeniesienia pracownika do pracy w innej jednostce nie będzie można dokonać bez zgody pracownika w przypadku:

  • kobiety w ciąży,

  • pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia,

  • osoby będącej jedynym opiekunem dziecka w wieku do lat 15.

Aby uzyskać dostęp do całego artykułu zamów abonament INFORLEX Twój Biznes. PROMOCJA! Teraz dwa dostępy w cenie 98 zł za miesiąc. Kup dostęp >>

 

Leszek Jaworski

prawnik, wieloletni pracownik administracji publicznej, specjalista ds. prawa samorządowego
i administracyjnego, autor licznych publikacji z tego zakresu

Podstawy prawne

  • art. 3a ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałeniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374; ost. zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1086)

  • art. 22 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1282)

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...