Czy e-learning jest skuteczny?

Platformy e-learningowe mogą pełnić różne funkcje, w zależności od przeznaczenia.
Na rynku szkoleń z roku na rok rośnie zainteresowanie e-learningiem. Z czego to wynika oraz czy e-learning może być skuteczny? Odpowiedzi szukaj w poniższym artykule.

Czym jest e-learning?

E-learning jest jedną z form nauczania na odległość, charakteryzuje się wykorzystaniem elektronicznych środków przekazu, np. komputera, Internetu, urządzeń audiowizualnych itp. Ta metoda zawdzięcza swój rozwój przede wszystkim postępowi technologicznemu i wiąże się bezpośrednio z upowszechnieniem Internetu oraz zwiększaniem przepustowości łącz.

Po pierwsze narzędzie

Nauczanie na odległość odbywa się przy pomocy odpowiednich platform i narzędzi. Obecne narzędzia LMS (learning management system) oraz CMS (content management system) umożliwiają realizację zaawansowanych celów edukacyjnych. Jednakże, by przeprowadzić szkolenie dla pracowników, wystarczy prosta platforma podcastowa.

Podcast to forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków, z zastosowaniem technologii RSS. Dzięki tej technologii można dowolnie formować swoją stronę internetową, zamieszczać w niej aktualne wiadomości, budować zaplecze merytoryczne składające się z filmów instruktażowych, krótkich ćwiczeń i prelekcji.

Czytaj również: E-learning a tradycyjne szkolenia

Platforma szkoleniowa

Platformy e-learningowe mogą pełnić różne funkcje, w zależności od przeznaczenia. Mogą być wykorzystywane jako strony do nauki języków obcych, na których udostępniane są ćwiczenia tekstowe, materiały audio i wideo. Mogą być również podstawą do przeprowadzania szkoleń dla pracowników poszczególnych firm albo międzynarodowych korporacji.

Podstawową zaletą takiej platformy jest brak ograniczeń związanych z miejscem oraz czasem. Firmy nie muszą borykać się z kosztami podróżowania, rezerwacji sal, dopasowywania terminów szkolenia oraz druku materiałów. Zamiast tego wszyscy pracownicy - rozproszeni po różnych placówkach - mogą przyswajać informacje w dogodnym dla siebie czasie i tempie, a ich postępy są automatycznie sprawdzane i kontrolowane przez zwierzchników.

Polecamy serwis Coaching

Platformy e –learningowe wciąż poszerzają spectrum swoich możliwości. Ciągły postęp technologiczny umożliwia zastosowanie rozwiązań o różnym stopniu zaawansowania, począwszy od zamieszczania statycznych kursów, aż po dynamiczne, wymagające interakcji szkolącego. Nową jakością ułatwiającą wykorzystywanie metody e-learningu jest podcast, za pomocą którego można w prosty i przejrzysty sposób dodawać pliki audio i wideo.

Podcastowa platforma e-learnigowa staje się narzędziem komunikacji, nie tylko wewnętrznej, ale i zewnętrznej. Firmy za jej pomocą przekazują aktualne informacje o przedsiębiorstwie, dzielą się wiedzą, w której są ekspertem. Własna platforma e-learningowa nie jest domeną jedynie dużych firm, tak ich jak: Getin Bank, Elektrownia Bełchatów czy Cyfrowy Polsat, ale również mniejszych przedsiębiorstw, gdzie ukazują się wszelkiego typu filmy szkoleniowe i instruktażowe, informacyjne, edukacyjne oraz oczywiście promocyjne i reklamowe.

Źródło: www.podcasttv.pl

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...