E-Learning – to (nie) dla mnie!

Dzisiaj, rynek edukacyjno-szkoleniowy dysponuje bardzo bogatą ofertą e-learningową.
Peter F. Drucker powiedział: „Jedyne co jest pewne to zmiany”. Obecnie dużo zmian dokonuje się w dziedzinie IT. I chociaż e-learning obecny jest od kilku lat, wciąż pozostaje obszarem nieco tajemniczym.

Słowa Petera F. Druckera w doskonały sposób oddają charakter naszych czasów. Nauczyliśmy się przesyłać listy za pośrednictwem poczty elektronicznej bez konieczności naklejania znaczków pocztowych, zakładać konta w bankach wirtualnych bez konieczności stania w kolejkach, ubezpieczać swoich bliskich oraz swój majątek bez konieczności odwiedzania siedzib towarzystw ubezpieczeniowych, robić zakupy bez konieczności wychodzenia z domu, prowadzić rozmowy bez konieczności używania tradycyjnych aparatów telefonicznych, pracować bez konieczności przebywania w biurze, prowadzić firmy, które nie maja siedzib w szklanych biurowcach, ale których działalność przynosi jak najprawdziwsze pieniądze.

Zawdzięczamy to wszystko rozwojowi nowoczesnych technologii internetowych oraz wzrostowi świadomości społecznej i pokonaniu bariery strachu, że to co nienamacalne to nieistniejące. Kolejny krok, który należy do nas to zdobywanie wykształcenia lub podnoszenie kwalifikacji przez częściową lub całkowitą zamianę sali szkoleniowej lub wykładowej na platformę e-learningową. (Platforma e-learningowa to specjalny system do nauczania zdalnego. Aby korzystać z zasobów platformy e-learningowej nie jest konieczne instalowanie dodatkowego oprogramowania na komputerach osobistych. Dostęp do platformy uzyskujemy z poziomu przeglądarki internetowej). I chociaż e-learning obecny jest od kilku lat, wciąż pozostaje obszarem nieco tajemniczym.

Dzisiaj, rynek edukacyjno-szkoleniowy dysponuje bardzo bogatą ofertą e-learningową. W przypadku szkoleń ogólnych lub specjalistycznych istnieje możliwość dokształcania się całkowicie za pośrednictwem Internetu. Natomiast, w przypadku studiów wyższych spotykamy się z określeniem bleneded-learning, co oznacza studia tradycyjne wspomagane metodami i technikami nauczania na odległość.

Zazwyczaj, podjęcie decyzji o trybie, w którym preferujemy uczyć się, poprzedzamy przeprowadzeniem złożonej analizy. Jednym z elementów analizy jest odpowiedzenie sobie na pytanie: czy jest to dobre dla mnie? I w tym momencie natrafiamy na hasła zachęcające do e-learningu: możliwość dostosowania czasu nauki do swoich potrzeb, komfortowe pogodzenie nauki z pracą zawodową, redukcja kosztów związanych z dojazdami do miejsca szkoleń lub na studia, dostęp do materiałów dydaktycznych przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok, wygodny kontakt z trenerem lub wykładowcą! Wyjaśnijmy, co kryje się pod powyższymi hasłami.

1. Możliwość dostosowania czasu nauki do swoich potrzeb – każdy z nas uczy się w innym tempie, każdy z nas preferuje inne warunki do nauki. e-Learning sprawia, że możemy połączyć naukę realizowaną w formie tradycyjnej w firmie szkoleniowej lub na uczelni z nauką w zaciszu domowym. Jak to jest możliwe? Oczywiście z pomocą przychodzi technologia: specjalne oprogramowanie, aplikacje biurowe, narzędzia pracy grupowej, fora, czaty, komunikatory internetowe.

Polecamy: E-learning a tradycyjne szkolenia

2. Komfortowe pogodzenie nauki z pracą zawodową – zdarzają się sytuacje, gdy musimy dokonać wyboru: obecność na zajęciach lub obecność w pracy, czasami takie wybory są bardzo trudne. e-Learning sprawia, że możemy to pogodzić. Dzięki technologii internetowej możliwe jest zredukowanie liczby godzin szkolenia odbywającego się tradycyjnie w „realu” na rzecz nauki zdalnej.

3. Redukcja kosztów związanych z dojazdami do miejsca szkoleń lub na studia – często wyjazd na szkolenie lub na uczelnie to pokonanie nawet kilkuset kilometrów. Takie wyjazdy obarczone są kosztami, nie tylko w postaci finansowej. Często jest to koszt utraconego cennego czasu, który moglibyśmy poświęcić dla rodziny. e-Learning w tym przypadku również spieszy z pomocą, ponieważ znaczną część zajęć możemy zrealizować za pośrednictwem Internetu. To daje możliwość uczenia się nawet rodzicom opiekującym się małymi dziećmi oraz osobom przebywającym poza granicami kraju.

4. Dostęp do materiałów dydaktycznych przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok – wydawałoby się, że w dobie wszechobecnego Internetu i mnóstwa informacji, które możemy w ciągu kilku minut wyszukać, dostęp do materiałów dydaktycznych nie jest niczym nadzwyczajnym. Jednak nie jest to zawsze takie proste. e-Learning pozwala na dostarczenie osobom uczącym się specjalnie opracowanych i wyselekcjonowanych atrakcyjnych materiałów niezbędnych do osiągnięcia pożądanego poziomu wiedzy. Atrakcyjność materiałów e-learningowych to nie tylko oprawa graficzna, ale przede wszystkim umiejętne pokierowanie procesem uczenia się.

Polecamy: Praktyczne zastosowanie e-learningu w biznesie

5. Wygodny kontakt z trenerem lub wykładowcą – jakże często zdarzają się sytuacje, gdy potrzebujemy krótkiej konsultacji, a trener jest nieosiągalny. W przypadku e-Learningu trenerzy i wykładowcy są wyczuleni na takie sytuacje, regularnie korzystają ze środków komunikacji elektronicznej, a gdy trener jest chwilowo nieobecny pomoc można zawsze uzyskać w społeczności wirtualnej.

Takie właśnie oblicze ma e-learning. Pokusa jest wielka, ale jak to zazwyczaj bywa, szukamy haczyków. W przypadku szkoleń e-learningowych jest jeden poważny haczyk – SAMODYSCYPLINA. Jednak każdy medal zawsze ma dwie strony.

Wypracowanie dobrych nawyków (samodyscypliny) bardzo szybko owocuje w życiu zawodowym oraz prywatnym. Do „efektów ubocznych” e-learningu obok samodyscypliny możemy jeszcze dopisać nabycie umiejętności zarządzania czasem oraz umiejętności korzystania ze środków teleinformatycznych. Powracając do słów Petera F. Druckera pamiętajmy: ZMIANY sprawiają, że nieustannie doskonalimy się i stawiamy przed sobą nowe cele. A taki właśnie jest e-learning – wymaga i doskonali!

dr Dorota Dżega, Centrum e-Learningu Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...