E-learning wciąż jest nowością

WebHat
WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.
rozwiń więcej
Rząd planuje udostępnić mechanizmy zdalnego nauczania dla ludzi po 45. roku życia, którzy stracili pracę, a do podjęcia nowej formy zarobkowej potrzebują większych kwalifikacji.
Polska musiała pokonać bardzo długi i szeroko zakrojony cykl przemian technicznych i merytorycznych, aby móc zrównać się poziomem z technologicznie zaawansowanym Zachodem. Dlatego nauczanie na odległość jest nowością na rynku usług edukacyjnych.

W chwili obecnej można powiedzieć, że jesteśmy tak naprawdę na starcie i dopiero w tym momencie warto zaczynać zgłębiać tematykę e-learningu, a oprócz tego nadal kontynuować projekty prowadzące do informatyzacji Polski i poprawy świadomości informatycznej. Dlaczego?

Komputery i dostęp do Internetu są tanie i ogólnodostępne. Niestety, badania przeprowadzone przez CBOS w lipcu 2009 roku pokazują, że jedynie 65 proc. Polaków ma komputer, a 56 proc. Internet. Zauważalne są różnice między miastem a wsią. Na wsi dostęp do sieci ma 46 proc. badanych, natomiast w miastach, niezależnie od ich wielkości - 62 proc.

Oznacza to dalszą potrzebę tworzenia programów pomocy, których celem będzie udostępnienie odpowiedniego sprzętu każdemu, kto mimo braku płynności i możliwości finansowej posiada chęć włączenia się do życia w społeczeństwie informacyjnym. Warto jednak odnotować, że na przestrzeni lat odsetek ludzi korzystających z komputerów systematycznie wzrasta.

Polecamy: Nauczanie na odległość - nowa era w szkoleniach dla firm

Te same badania pokazują, że wśród społeczeństwa wzrósł poziom świadomości i wiedzy informatycznej. Dotyczy to jednak głównie ludzi młodych i w średnim wieku do 45 roku życia. Tymczasem należy edukować i zachęcać ludzi, którzy przekroczyli ten wiek, aby zyskiwali nowe doświadczenie w zakresie korzystania z Internetu i komputera, ponieważ zwiększy to ich szanse na rynku pracy.

Oprócz tego informatyzacja wsi i biedniejszych regionów kraju umożliwi zdalne nauczanie osób, które nie mają możliwości dotarcia do szkoły. Częstym czynnikiem warunkującym ten stan rzeczy jest rozproszenie placówek oświatowych w miastach, które często są odległe o kilka kilometrów od ludzi chcących się edukować.

Rząd planuje udostępnić mechanizmy zdalnego nauczania dla ludzi po 45. roku życia, którzy stracili pracę, a do podjęcia nowej formy zarobkowej potrzebują większych kwalifikacji. Czy obecnie jest na to dobry moment? Sądzę, że potrzebujemy jeszcze kilku zabiegów umożliwiających sprawne przeprowadzenie tego procesu – z bardzo prostego powodu.

Jeśli przekonamy starsze pokolenie do korzystania z Internetu, rozpoczniemy powolne wprowadzenie do tematyki nauczania na odległość, to zyska na tym nie tylko ono (ponieważ będą wiedzieli w jaki sposób mogą nauczyć się np. języka angielskiego za darmo lub za bardzo małe pieniądze), lecz także rząd, który nie będzie musiał wydawać kolejnych milionów złotych na programy doszkalające dla ludzi bezrobotnych po 45 roku życia.

Polecamy: Webcasting we współczenym nauczaniu

Bardzo pozytywnym aspektem programu rozwoju gospodarczego ePolska była informatyzacja placówek publicznych takich jak szkoły i biblioteki. Wiele osób, których nie było stać na własne komputery i łącza, zyskało darmowy dostęp do globalnej sieci. W tym miejscu warto jednak zadać pytanie odnośnie tego, ile takich osób skorzystało z tej możliwości?

Jak widać, jesteśmy na dobrej drodze do informatyzacji obejmującej coraz większy zasięg Polski, rząd nadal powinien dążyć i wspierać dalsze działania mające na celu rozpowszechnianie nowych technologii.

Artykuł jest fragmentem raportu „Nauczanie na odległość 2010” WebHat

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...