Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. / Fotolia
Po zmianie przepisów w 2011 roku coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o. o. Dla wielu firm jest to szansa na rozwój biznesu, inni w ten sposób szukają rozwiązania problemów finansowych. Na pytanie czy warto decydować się na ten krok należy odpowiadać sobie bardzo indywidualnie i rozważyć wszystkie plusy i minusy z własnej perspektywy.

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.

Najczęstszym powodem dla którego właściciele firm decydują się na przekształcenie działalności jest chęć rozwoju  biznesu, która łączy się często z większymi inwestycjami i potrzebą zaciągnięcia kredytów obrotowych bądź inwestycyjnych. Dzięki decyzji o przekształceniu ogranicza się bowiem odpowiedzialność przedsiębiorcy jego majątkiem osobistym za zaciągnięte zobowiązania.  Kredytobiorcą jest bowiem spółka, a nie właściciel firmy, który przy działalności jednoosobowej był z nią tożsamy.  

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Podatki 2014 Część I - Teksty ustaw z komentarzem do zmian

Zalety spółki z o.o

Niewątpliwą zaletą jest to, co zostało już napisane. Ograniczenie odpowiedzialności w przypadku problemów finansowych daje przedsiębiorcom bezpieczeństwo, które łączy się ze zminimalizowaniem  ryzyka utraty majątku osobistego. Trzeba pamiętać jednak o tym, że przekształcenie nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają aktualnie problemy finansowe i chcą uniknąć ich konsekwencji. Jeszcze przez rok po zmianie jednoosobowej działalności w spółkę, istnieje okres przejściowy, w którym  przedsiębiorca odpowiada w dalszym ciągu całym swoim majątkiem.

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

Wielu właścicieli firm decyduje się na przekształcenie, ponieważ istnieje przekonanie, że spółka nobilituje oraz jest bardziej wiarygodna. W przekonaniu części osób za tą formą działalności kryje się pewna tradycja oraz kapitał. Jest to zdecydowanym plusem m.in. w przypadku udziału w dużych przetargach. W mniemaniu potencjalnych klientów i partnerów biznesowych spółka  kojarzona jest z czymś trwalszym i bardziej wartościowym.

Ważnym aspektem jest też to, że udziały w spółce są dziedziczone. Wielu właścicieli firm, chcących pozostawić po sobie jakiś ślad, dokonuje przekształcenia i zapisuje udziały dzieciom lub komuś bliskiemu. Aspekt dziedziczenia staje się dla przedsiębiorców coraz ważniejszy. Do tego dochodzi zabezpieczenie majątkowe rodziny -  w nagłych, losowych sytuacjach można w szybki sposób spieniężyć swoje udziały.

Zmiana miejsca prowadzenia działalności jednoosobowej

Minusy spółki z o.o

Poza wieloma zaletami spółki mają również drugą stronę medalu. Już samo przekształcenie jest kosztowne i wymaga przejścia formalnych procedur. Do tego dochodzi obowiązkowe prowadzenia pełnej księgowości. Po przekształceniu przedsiębiorcy muszą się liczyć z tzw. podwójnym opodatkowaniem. W tym przypadku podatek płacony jest przez spółkę, która wypracowała pewien zysk oraz dodatkowo od dywidendy wspólników, którzy muszą zapłacić podatek dochodowy. To wszystko w pierwszych miesiącach często wiąże się ze spadkiem rentowności, ponieważ spółka generuje większe koszty utrzymania.

Dlatego zanim przedsiębiorca zdecyduje się na takie rozwiązanie powinien dokładnie przeanalizować swoją sytuację oraz zastanowić się nad powodem przekształcenia. Może się bowiem okazać, że taki krok zamiast pomóc skomplikuje funkcjonowanie firmy.

Samozatrudnienie - czy to mi się opłaca?

Autor: Anna Prymakowska, specjalista z Ekoconsultant sp. z o.o.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...