Kto może prowadzić sprawy w spółce osobowej?

Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
rozwiń więcej
Za prowadzenie spraw spółki w zasadzie nie przysługuje jakiekolwiek wynagrodzenie, chyba że, umowa takowe wynagrodzenie przewiduje i przyznaje. / Fotolia
Prowadzenie spraw spółki to podejmowanie wszelkich czynności związanych z bieżącym zarządzaniem spółką, w tym zarządzaniem majątkiem spółki, prawami i obowiązkami wspólników. Jest to całokształt spraw związanych z kierowaniem spółką oraz organizacją spółki. W zakres prowadzenia spraw spółki nie wchodzi świadczenie pracy i świadczenie usług na rzecz spółki.

Kto może prowadzić sprawy spółki

Wszyscy bądź niektórzy wspólnicy mogą być uprawnieni do prowadzenia spraw spółki, zaś nie można wyłączyć wszystkich wspólników od prowadzenia spraw spółki i powierzyć tych czynności osobie trzeciej. Powierzenie prowadzenia spraw spółki osobie trzeciej, może nastąpić już w umowie spółki, przy czym w umowie nie musi być wskazana osoba, która będzie prowadziła te sprawy. Można określić ogólnie, że prowadzenie spraw spółki będzie powierzone osobie/osobą trzecim, a wspólnicy wskażą ta osobę/osoby później w drodze uchwały. Powierzenie prowadzenia spraw spółki osobie trzeciej jest zawsze przekroczeniem zwykłego zarządu spółki i wymagana jest tutaj jednomyślność wszystkich wspólników spółki chyba, że umowa inaczej stanowi.

Za prowadzenie spraw spółki w zasadzie nie przysługuje jakiekolwiek wynagrodzenie, chyba że, umowa takowe wynagrodzenie przewiduje i przyznaje. Przy czym umowa może przyznawać wynagrodzenie w określonej wysokości, bądź dawać podstawy do jego ustalenia, poprzez np. upoważnienie wspólników bądź niektórych z nich o ustanowienia takiego wynagrodzenia. Podobnie jak przy reprezentacji jeżeli umowa określa kto ma prowadzić sprawy spółki to pozostali wspólnicy nie są uprawnieni do ich prowadzenia.

Przeczytaj: Prokura jako szczególny rodzaj pełnomocnictwa w spółce handlowej

Prawo do informacji

Wspólnika nigdy nie można pozbawić prawa do informacji o spółce, jest to bowiem prawo niezbywalne i może być przeniesione na osobę trzecią jedynie z pozostałymi prawami udziałowymi. Nigdy prawo do informacji nie przysługuje wierzycielowi wspólnika, bądź też jego wspólnikowi. Prawo do informacji obejmuje żądanie okazania wszelkich dokumentów spółki, a w szczególności bilansu spółki oraz dokumentów związanych z zawartymi transakcjami. Zobowiązanymi do udzielenia informacji jest wspólnik bądź wspólnicy prowadzący sprawy spółki. Jeżeli wspólnik nie wywiązuje się z tego obowiązku do informacji to można skierować powództwo do sądu gospodarczego. Wówczas jako pozwanych wskazać należy spółkę i wszystkich wspólników prowadzących sprawy spółki. Można odmówić prawa do informacji, gdy udzielona informacja mogłaby wywołać poważną szkodę dla spółki. Wspólnik w zasadzie może informacje o spółce uzyskać osobiście, a jeżeli nie posiada wiedzy fachowej w tym zakresie może korzystać z fachowego pełnomocnika.

Prowadzenie spraw spółki obejmuje jedynie zakres zwykłych czynności, przy czym zwykła czynność to sprawa indywidualna - w jednej spółce transakcje w wysokości 10 tys. zł będą zwykłą czynnością, a w innej takie transakcje będą zwykłe czynności przekraczały. Korzystne jest określenie w umowie spółki które to czynności są zwykłymi, a które przekraczają zakres zwykłych czynności. Wydaje się, iż dobrze byłoby w umowie określić je nawet kwotowo.

Polecamy serwis ABC spółek

Zawsze czynnościami przekraczającymi zakres zwykłych czynności są:

  • powołanie prokury (uchwała wszystkich wspólników),
  • rozporządzenie nieruchomościami szerokim tego słowa znaczeniu czyli ich zbycie, nabycie, obciążenie,
  • zawieranie umów długoterminowych bądź wypowiadanie tych umów, 
  • otwieranie bądź zamknięcie oddziału spółki, 
  • zatrudnianie pracowników na stanowiskach kierowniczych (kierowników głównych oddziałów, głównych księgowych),
  • odpowiednia wartość transakcyjna umowy spółki.

Czynności nie przekraczające zwykłego zarządu może wykonywać każdy wspólnik, o ile nie sprzeciwi się temu żaden z pozostałych uprawnionych do prowadzenia spraw spółki. Jeżeli się sprzeciwia, to wówczas musi być podjęta jednomyślna uchwała wspólników, chyba że, umowa stanowi inaczej np. odpowiednią wielkością głosów.

Autorka artykułu jest prawnikiem, specjalistą w zakresie prawa prasowego, gospodarczego, autorskiego oraz własności przemysłowej - kancelaria@mbrzozowska.pl, www.mbrzozowska.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...