Koniec korzystnego opodatkowania spółek komandytowo-akcyjnych?

Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
rozwiń więcej
Opodatkowanie spółek komandytowo-akcyjnych. /Fot. Fotolia
Prowadzenie działalności w formie spółki komandytowo-akcyjnej było dotychczas bardzo popularne ze względu na jej korzystne opodatkowanie.

Podatek od dochodów spółki płacą wyłącznie jej wspólnicy, sama spółka nie ma bowiem osobowości prawnej. Ewentualne wątpliwości, co do tak korzystnego opodatkowania rozwiał ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 16 stycznia 2012 r. (III FPS 1/11), w którym orzekł, że akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej (S.K.A) nie rozlicza dochodu ze spółki na bieżąco, płacąc co miesiąc zaliczki na podatek, ale dopiero w następnym roku, w momencie otrzymania dywidendy na podstawie uchwały walnego zgromadzenia wspólników spółki. Stanowisko to zostało ponadto potwierdzone w interpretacji ogólnej ministra sprawiedliwości z dnia 11 maja 2012 r. (DD5/033/1/12/KSM/DD-125).

Powyższe rozstrzygnięcia zostały były szeroko komentowane w środowisku prawniczym, a także wśród samych zainteresowanych. Radość wspólników spółek komandytowo-akcyjnych nie trwała jednak długo. W połowie sierpnia pojawiła się bowiem informacja o zmianach, jakie Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić w ustawach o podatku dochodowym. Zgodnie z założeniami, spółki komandytowo-akcyjne mają być opodatkowane tak jak spółki z o.o. lub akcyjne. Zamiast jednego podatku, wyłącznie od wspólników S.K.A., fiskus pobierałby więc dwa – zarówno od wspólników, jak i od samej spółki.

Zdaniem prawników, zmiany doprowadzą do wyeliminowania z rynku spółek komandytowo-akcyjnych, które obecnie są jedną z najkorzystniejszych form prowadzenia biznesu w Polsce. Obecnie funkcjonujące struktury stracą bowiem na atrakcyjności.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

W związku z projektem nowelizacji ustawy o CIT pojawia się też inny problem – zmiana może utrudnić implementację Dyrektywy Rady 2011/96/UE z 30 listopada 2011 r. w sprawie wspólnego opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich. W załączniku do Dyrektywy znajduje się wykaz podmiotów, które obejmuje ona swoim działaniem. Nie ma wśród nich polskiej S.K.A. Spółki komandytowo-akcyjne, poddane reżimowi CIT, ale niewymienione w Dyrektywie nie będą więc mogły skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania dywidend wypłacanych na rzecz akcjonariusza zagranicznego, będącego spółką dominującą. Sytuacja taka prowadziłaby do nierównego traktowania przedsiębiorców, a w efekcie naruszałaby jedną z kluczowych zasad funkcjonowania Unii Europejskiej.

Dla uchronienia się przed zarzutami UE być może wystarczy zmiana art. 22 ustawy o CIT (który w określonych sytuacjach zwalnia dywidendy z podatku). Nie wykluczone jednak, że konieczne będą większe modyfikacje istniejącego prawa, np. nadanie spółce komandytowo-akcyjnej osobowości prawnej.

Zobacz serwis: CIT

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...