Specyficzny charakter spółki komandytowo-akcyjnej

Monika Pązik
rozwiń więcej
konstrukcja spółki komandytowo-akcyjnej, podwójne opodatkowanie, podatek od osób prawnych/ Fot. Fotolia
Spółka komandytowo-akcyjna w swojej strukturze łączy cechy spółki osobowej i kapitałowej. Tworzenie spółki komandytowo-akcyjnej jest korzystne przede wszystkim z punktu widzenia prawa podatkowego.

Spółka ta należy do spółek osobowych, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Wspólnikami są komplementariusze, czyli inwestorzy aktywni, którzy za zobowiązania spółki odpowiadają całym swoim majątkiem bez ograniczeń oraz akcjonariusze, będący inwestorami pasywnymi (nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki, a jedynie są obowiązani do wniesienia wkładu). Specyfika struktury spółki komandytowo-akcyjnej polega na tym, że jest to spółka osobowa z elementami charakterystycznymi dla spółek kapitałowych ze znacznym podobieństwem zarówno do spółki komandytowej jak i akcyjnej. Ponadto, w przeciwieństwie do innych spółek akcje tej spółki mogą być obejmowane przez anonimowych akcjonariuszy poprzez nabycie akcji na okaziciela.

Zobacz: Spółka komandytowo-akcyjna

Podobieństwa i różnice spółki komandytowo-akcyjnej i spółki kapitałowej

Istotną cechą tej spółki upodabniającą ją do spółek kapitałowych jest wielkość kapitału zakładowego, który powinien wynosić 50 000zł. Dodatkowo istnienie organów takich jak walne zgromadzenie i rada nadzorcza zbliża ją strukturalnie do spółki kapitałowej. W przeciwieństwie do spółek kapitałowych nie posiada ona osobowości prawnej, tylko zdolność prawną, zdolność do czynności prawnych oraz zdolność sądową. Sama struktura i specyfika spółki komandytowo-akcyjnej jest wyjątkowo atrakcyjna dla nowych inwestorów, którzy coraz częściej decydują się na taką formę prowadzenia działalności. Dodatkowo sposób opodatkowania wspólników jest zupełnie inny niż w innych spółkach osobowych bądź kapitałowych.

Spółka osobowa nie podlega opodatkowaniu jak osoba prawna, co powoduje problem związany z odprowadzaniem podatków przez akcjonariuszy, którzy mogą być zarówno osobami fizycznymi jaki i prawnymi (np. spółką z o.o.).

Opodatkowanie zysków spółki

W przeciwieństwie do spółek kapitałowych, gdzie obowiązkiem podatkowym objęte są dochody spółki oraz dywidenda wspólników, w spółce komandytowo-akcyjnej obowiązek podatkowy ciąży jedynie na wspólnikach, co uniemożliwia powstanie podwójnego opodatkowania. Momentem, który jest istotny podatkowo dla spółki jest uzyskanie przez podatnika dywidendy. W przypadku komplementariusza są to zyski przyznane mu z mocy prawa, natomiast akcjonariusze, którymi są inne spółki rozliczani są na zasadach przychodów z prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ nie można jednoznacznie ustalić przychodów i kosztów poniesionych przez akcjonariusza. Jego dochody obliczane są na podstawie przyznawanej mu dywidendy.

Zobacz: Spółka komandytowo-akcyjna opłacalna podatkowo

Problem opodatkowania dochodów akcjonariusza

W przeciwieństwie do komplementariusza, akcjonariusz jest wspólnikiem biernym i jego głównym świadczeniem na rzecz spółki jest wniesienie wkładu przez co nie może oficjalnie prowadzić interesów spółki. Na gruncie prawa podatkowego pojawiła się niejasność, czy akcjonariusz, który jest osobą prawną powinien odprowadzać podatek dochodowy z tytułu uzyskanych dochodów z otrzymywanej dywidendy? Może bowiem dojść do sytuacji, kiedy przed otrzymaniem dywidendy akcjonariusz dokona zbycia akcji. Problem związany z akcjonariuszem jako podatnikiem objętym podatkiem CIT rozwiązał Naczelny Sąd Administracyjny w Uchwale z dnia 16 stycznia 2012r. (sygn. II FPS 1/11), w której sentencji uznał, iż przychód (dochód) spółki kapitałowej posiadającej status akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej podlega opodatkowaniu w dniu otrzymania dywidendy wypłaconej akcjonariuszom na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku. Równocześnie poprzez rozliczanie akcjonariusza na zasadach dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej NSA uznał, że akcjonariusz, obliczając zaliczki na podatek dochodowy powinien uwzględnić przychody i koszty poniesione przez spółkę, ale nie ma obowiązku rozliczania się z nich na bieżąco.

Konstrukcja spółki komandytowo-akcyjnej umożliwia uniknięcie podwójnego opodatkowania kapitału. Akcjonariusze nie mają obowiązku wpłacać comiesięcznych zaliczek na PIT.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...