Jakie są sposób wnoszenia udziałów w spółce komandytowo – akcyjnej?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
rozwiń więcej
Komplementariusz w zamian za wniesienie wkładów do spółki otrzymuje udziały.
Prowadzenie działalności gospodarczej może odbywać się w różnej formie organizacyjno – prawnej. Jedną z takich form jest spółka komandytowo – akcyjna. Jest to specyficzna spółka, łącząca w sobie cechy spółek osobowych oraz kapitałowych. Tak jest również w przypadku wnoszenia udziałów.

Spółka komandytowo – akcyjna jest spółką posiadającą kapitał zakładowy, który musi wynosić co najmniej 50 tys. zł. Oprócz tego mogą w niej występować jeszcze inne kapitały (np. zapasowy, czy rezerwowy). Wnoszenie wkładów na nie zależy od rodzaju wspólnika, bowiem w spółce tej mamy do czynienia zarówno zw wspólnikami odpowiadającymi bez ograniczeń całym swoim majątkiem (komplementariuszami), jak również akcjonariuszami.

Komplementariusz może więc wnieść wkład do spółki komandytowo-akcyjnej na kapitał zakładowy lub na inne fundusze. Wkład ten może więc polegać na przeniesieniu lub obciążeniu własności rzeczy lub innych praw, a także na dokonaniu innych świadczeń na rzecz spółki. Nie jest także określony termin, w którym komplementariusz jest zobowiązany do jego wniesienia. Możliwe jest natomiast określenie w umowie spółki terminu, w którym musi nastąpić wniesienie wkładu. Jeżeli nie jest on określony, wspólnik musi wnieść wkład po wezwaniu go do tego przez zarząd.

Warto jednak pamiętać, że wniesienie przez komplementariusza wkładu na kapitał zakładowy nie wyłącza jego nieograniczonej odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Komplementariusz w zamian za wniesienie wkładów do spółki otrzymuje udziały.

Przeczytaj również: Jak w praktyce wygląda realizacja prawa udziału w spółce akcyjnej?

Nieco inaczej kształtuje się sytuacja w odniesieniu do akcjonariuszy. W tym przypadku stosuje się obszerne regulacje dotyczące spółki akcyjnej. Jeżeli więc wpłaty na kapitał zakładowy mają zarówno charakter pieniężny, jak i niepieniężny, powinien on być opłacony przed rejestracją co najmniej w ¼. Wysokość tę należy podać przy zgłaszaniu spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Akcjonariusze w zamian za wniesione udziały otrzymują akcje.

Polecamy serwis Spółka akcyjna

Specyficzny kształt spółki komandytowo – akcyjnej, a także dość skomplikowane reguły dotyczące chociażby pokrywania kapitałów powodują, że nie jest ona zbyt często wybieraną formą organizacyjno – prawną. Warto jednak rozważyć tę formę prowadzenia działalności gospodarczej, a w razie trudności poradzić się osób kompetentnych.

Moja firma
Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...