Czy spółka komandytowa jest podobna do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
rozwiń więcej
Czy spółka komandytowa jest podobna do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? / Shutterstock
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka komandytowa to dwie najczęściej wybierane formy prawne prowadzonej działalności w ramach spółki. Mają swoje podobieństwa, jednak wciąż posiadają cechy odróżniające.

Spółka komandytowa a spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Oczywiście warto zdawać sobie sprawę z podobieństw spółki komandytowej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jednak przy wyborze formy prawnej równie ważne są różnice. Poniżej zestawienie najważniejszych cech, które być może ułatwi podjęcie decyzji:

SPÓŁKA KOMANDYTOWA A SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

PODOBIEŃSTWA

RÓŻNICE

  1. Możliwość założenia obu spółek zarówno przez Portal Rejestrów Sądowych, jak i przez system S24 (w tym drugim przypadku brak kosztów notarialnych i niższa opłata sądowa, tj. 250 zł zamiast 500 zł).

  1. Wkład do spółki komandytowej jest opodatkowany PCC w wysokości 0,5 % od całości wnoszonego wkładu, a wkład do sp. z o.o. jest opodatkowany PCC w tej samej wysokości, jednak nie w całości, a tylko w tej części, która tworzy kapitał zakładowy. Przy czym, kapitał zakładowym w spółce z o.o. musi wynosić minimum 5.000 zł (w spółce komandytowej nie ma kapitału zakładowego).

  1. Obie spółki muszą prowadzić pełną księgowość (tj. nie mogą korzystać z księgowości uproszczonej).

  1. Wspólnicy sp. z o.o. nie płacą składek ZUS (z wyjątkiem jednoosobowej sp. z o.o.) w przeciwieństwie do wspólników spółki komandytowej, którzy muszą odprowadzać zryczałtowane składki.

  1. Obie spółki są podwójnie opodatkowane 19% CIT (lub 9% jeżeli spółka jest małym podatnikiem).

  1. W sp. z o.o. wszyscy wspólnicy mają równy status wspólnika, który nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Natomiast w spółce komandytowej wspólnicy mają status komandytariuszy (odpowiadających za zobowiązania spółki tylko do wysokości sumy komandytowej) albo komplementariuszy (odpowiadających za zobowiązania spółki bez ograniczeń, całym swoim majątkiem).

  1. Obie spółki mają możliwość skorzystania z tzw. estońskiego CIT, w ramach którego podatek dochodowy jest płacony dopiero w momencie wypłaty zysku wspólnikom.

  1. Spółkę komandytową reprezentują komplementariusze (komandytariusze wyłącznie na podstawie pełnomocnictwa) a sp. z o.o. członkowie zarządu, którymi mogą być również osoby spoza spółki.

Oczywiście każdorazowo przy wyborze formy prawnej należy przeanalizować konkretną sytuację, w szczególności mając na uwadze branżę, w jakiej ma działać spółka oraz wiążące się z nią ryzyka, jak również sytuację osób tworzących spółkę w celu skorzystania np. z odliczeń podatkowych, dlatego warto zdecydować się na indywidualną konsultację w tym zakresie.

Zastanawiasz się jak założyć spółkę komandytową albo sp. z o.o. – cała procedura jest opisana pod linkiem: https://adwokatmalgorzatadus.pl/blog/37 z tą różnicą, że zarówno umowa spółki komandytowej, jak i sp. z o.o. musi być sporządzona u notariusza, chyba że decydujesz się na skorzystanie z systemu S24!

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 17 września 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...