Likwidacja spółki jawnej

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
rozwiń więcej
Likwidacja spółki jawnej / Shutterstock
Likwidacja spółki jawnej jest procesem skomplikowanym i wymagającym przygotowania wielu dokumentów, jednak istnieje rozwiązanie, które pomoże Ci tego uniknąć!

Jak wygląda procedura likwidacji spółki jawnej?

Procedura likwidacji spółki jawnej rozpoczyna się od poinformowania sądu rejestrowego o wystąpieniu przyczyny rozwiązania spółki jawnej, a zatem przykładowo o podjęciu uchwały przez wspólników, w której wyrazili wolę rozwiązania spółki. Do wniosku dołącza się między innymi bilans przygotowany przez księgowość spółki. Kto musi złożyć wniosek? Jeżeli wspólnicy nie postanowią inaczej, na wszystkich wspólnikach spoczywa obowiązek dokonania takiego zgłoszenia. Należy pamiętać, że aktualnie komunikacja z sądem rejestrowym odbywa się online za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych, a zatem nie składamy formularza papierowego!

Dalsze działania zależą od sytuacji w spółce. Jeżeli przykładowo spółka ma długi, musi je spłacić. Następnie należy podzielić majątek pomiędzy wspólników spółki. Co do zasady podział majątku powinien nastąpić w pieniądzu, chyba że wspólnicy wolą dokonać fizycznego podziału. Oczywiście wysokość spłaty należnej każdemu wspólnikowi zależy od postanowień umowy spółki.

W momencie, gdy cały majątek zostanie już rozdysponowany w taki sposób, że spółka już nie będzie miała majątku, księgowość przygotowuje bilans, a likwidatorzy zgłaszają fakt zakończenia likwidacji sądowi rejestrowemu oraz wniosek o wykreślenie spółki z rejestru wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami.

Czy można uprościć proces likwidacji spółki?

Aby zaoszczędzić czas i pieniądze, bo każdy z wniosków jest odpłatny, można już w momencie tworzenia spółki jawnej ustalić, że rozwiązanie spółki nastąpi bez przeprowadzania procesu likwidacji. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby w późniejszym czasie wspólnicy dokonali takich uzgodnień.

W takim przypadku, wspólnicy muszą ustalić, co stanie się z majątkiem spółki i szczegółowo opisać to w umowie spółki. Wówczas jedynym obowiązkiem wspólników jest złożenie wniosku o wykreślenie spółki z rejestru.

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 06 sierpnia 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Moja firma
Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

pokaż więcej
Proszę czekać...