Czy spółka cywilna może powołać prokurenta?

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Prokura to specjalny rodzaj pełnomocnictwa, który występuje w ramach obrotu gospodarczego.
Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą. Nie stanowi ona odrębnego podmiotu, nie dysponuje także majątkiem. Co jednak z ustanawianiem prokurentów?

Spółka cywilna

Spółka cywilna jest twór przewidziany przez przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 860 Kodeksu cywilnego przez spółkę cywilną wspólnicy zobowiązują się dążyć do wspólnego celu gospodarczego. Jednym z przejawów wspólnego celu gospodarczego jest m.in. wniesienie wkładów majątkowych.

Wbrew jednak nazwie spółka cywilna nie jest typową spółką, która staje się odrębnym podmiotem od osób ją stanowiących. Spółka cywilna to bowiem forma umowy, która wiąże wspólników. Na jej podstawie z majątków wspólników wyodrębniona zostaje pewna masa majątkowa, stając się odrębnym majątkiem, stanowiącym współwłasność wspólników. Zgodnie z art. 863 Kodeksu cywilnego.

Zobacz: Co może stanowić wkład do spółki cywilnej?

W odróżnieniu od spółek prawa handlowego, takich jak np. spółka jawna, czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka cywilna nie staje się jednak staje się właścicielem tego majątku. Nie jest ona bowiem samodzielnym podmiotem. Nie może ona dysponować prawami, ani też zaciągać zobowiązań.

Kim jest prokurent?

Zgodnie z art. 109(1) Kodeksu cywilnego ustanowiony prokurent jest umocowany do czynności sądowych (wytaczanie powództwa) jak i pozasądowych (np. zawieranie umów) związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Zobacz: Jak zawrzeć umowę z prokurentem?

Prokura to specjalny rodzaj pełnomocnictwa, który występuje w ramach obrotu gospodarczego. Ustanowienie prokury jest dla spółki ułatwieniem. W spółkach osobowych sprawia, iż wspólnicy nie muszą się angażować w działalność zostawiając to osobie trzeciej. W spółkach kapitałowych stanowi on wsparcie dla zarządu spółki.

W spółkach osobowych prokurent jest ustanawiany za zgodą każdego wspólnika uprawnionego do prowadzenia spraw spółki. Do odwołania prokury uprawniony jest każdy taki wspólnik. Z kolei w spółkach kapitałowych (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna) prokurenta powołuje w uchwale zarząd spółki za zgodą wszystkich jego członków, a odwołuje każdy członek zarządu.

Prokurent w spółce cywilnej?

Powyższe specyfika zarówno spółki cywilnej, jak i prokury ma swoje przełożenie na praktykę. Przede wszystkim prokura, zgodnie z art. 109(1) Kodeksu cywilnego, może być ustanowiona przez przedsiębiorcę. Takie ograniczenie podmiotów uprawnionych do jej ustanowienia wyklucza spośród tego kręgu spółkę cywilną.

Z racji specyfiki spółki cywilnej, braku jej podmiotowości prawnej, nie jest ona przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 4 ust. 2 tejże ustawy przedsiębiorcami są za to jej wspólnicy w takim zakresie, w jakim wykonują oni działalność gospodarczą.

Czy jednak wspólnicy mogą powołać prokurenta? Kwestia ta nie jest do końca jasna. Wydaje się jednak, iż należy udzielić odpowiedzi odmownej. Zgodnie z dosłownym brzmieniem art. 109(1) Kodeksu cywilnego prokura jest udzielona przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do „rejestru przedsiębiorców”.  Jest to wyraźne odniesienie do rejestru prowadzonego na podstawie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (inaczej KRS).

Zobacz serwis: Rejestr przedsiębiorców

Zgodnie z art. 36 tej ustawy w rejestrze przedsiębiorców nie są uwzględnieni jako przedsiębiorcy wspólnicy spółki cywilnej, którzy podlegają wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Zgodnie z art. 23 ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wpisowi do tej ewidencji podlegają przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...