E-uczestnictwo w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy

Rafał Biernacki
Aplikant adwokacki
rozwiń więcej
Elektroniczne walne zgromadzenie./ Fot. Fotolia
Przepisy Kodeksu spółek handlowych przewidują możliwość uczestnictwa akcjonariuszy w walnym zgromadzeniu poprzez tzw. e-uczestnictwo. Statut spółki akcyjnej powinien zawierać wyraźne zezwolenie na udział akcjonariuszy w walnym zgromadzeniu spółki przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.

Tradycyjnie walne zgromadzenie rozumiane jest jako zebranie ogółu akcjonariuszy spółki akcyjnej w jednym czasie i miejscu na terytorium RP w celu podjęcia stosownej uchwały. Jednak przepisy Kodeksu spółek handlowych wraz z rozwojem elektronicznych metod komunikowania się przewidziały możliwość uczestnictwa akcjonariuszy w walnym zgromadzeniu poprzez tzw. e-uczestnictwo.

Przepis art. 4065 kodeksu spółek handlowych (dalej jako „k.s.h.”) dopuszcza możliwość zastosowania alternatywnych (elektronicznych) form udziału akcjonariuszy w walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej, gdy statut spółki na to zezwala. Brak stosownego zapisu w statucie udaremnia skorzystania z takiej formy udziału w walnym zgromadzeniu. Przy czym pamiętać jednak należy, iż e-uczestnictwo w walnym zgromadzeniu ma charakter wyłącznie subsydiarny w stosunku do tradycyjnie odbywającego się zgromadzenia. Zatem nie ma możliwości by odbywać walne zgromadzenie spółki wyłącznie przy wykorzystaniu technik elektronicznych.

Treść statutu spółki

Statut spółki akcyjnej powinien zawierać wyraźne zezwolenie (należy unikać lapidarnych stwierdzeń) na udział akcjonariuszy w walnym zgromadzeniu spółki przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Dodatkowo statut winien określać formę (technologię) udziału akcjonariuszy w walnym zgromadzeniu. Ustawa k.s.h. nie przewiduje w tym zakresie żadnych ograniczeń – Internet, sieci komórkowe, połączenia satelitarne itp.

Jak wskazuje przepis art. 4065 § 2 k.s.h., gdy statut dopuszcza udział w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, udział akcjonariuszy w walnym zgromadzeniu może podlegać jedynie wymogom i ograniczeniom, które są niezbędne do identyfikacji akcjonariuszy i zapewnienia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej. Równocześnie przepis ten statuuje zasadę nie różnicowania pod względem skutków prawnych udziału w walnym zgromadzeniu za pomocą komunikacji elektronicznej w stosunku do tradycyjnie odbywanego walnego zgromadzenia.

Polecamy serwis: Spółka akcyjna

Formy e-uczestnictwa w wlanym zgromadzeniu

Art. 4065 § 1 k.s.h. wprowadza otwarty katalog form e-uczestnictwa w walnym zgromadzeniu spółki, jednocześnie przykładowo wylicza: transmisję obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym, dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której akcjonariusze mogą wypowiadać się w toku obrad walnego zgromadzenia, przebywając w miejscu innym niż miejsce obrad, oraz wykonywanie osobiście lub przez pełnomocnika prawa głosu przed lub w toku walnego zgromadzenia. Tym samym statut spółki może przewidzieć jedną z powyższych metod elektronicznego udziału w walnym zgromadzeniu bądź zaproponować zupełnie inną formę elektronicznego przekazu danych.

[1] transmisja obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym – polega na przekazywaniu na bieżąco obrazu lub dźwięku (k.s.h. nie reguluje czy transmisja ma obejmować zarówno fonię jak i wizję) rejestrowanego w miejscu obrad zgromadzenia do akcjonariusza za pomocą dowolniej techniki transmisji danych. Akcjonariusz jednak ma ograniczone uprawnienia, gdyż może jedynie biernie przyglądać się obradom, nie mając wpływu na ich dalszy przebieg. Dzieje się tak dlatego, że nie następuje zwrotny transfer danych od akcjonariusza do miejsca odbywania walnego zgromadzenia.

[2] dwustronna komunikacja w czasie rzeczywistym, w ramach której akcjonariusze mogą wypowiadać się w toku obrad walnego zgromadzenia, przebywając w miejscu innym niż miejsce obrad walnego zgromadzenia – polega na możliwości przekazu danych na zasadzie tzw. telekonferencji – transfer danych (obraz lub dźwięk) z miejsca obrad do akcjonariusza jak i od akcjonariusza do miejsca obrad. Tym samym akcjonariusz ma możliwość aktywnego uczestnictwa (np. zabierać głos w dyskusji, składać wnioski formalne, projekty uchwał do porządku obrad itd.) podczas walnego zgromadzenia.

Zobacz również: Zasady wykonywania prawa głosu w spółce akcyjnej – uprzywilejowanie, zawieszenie oraz ograniczenie prawa głosu

[3] wykonywanie osobiście lub przez pełnomocnika prawa głosu przed lub w toku walnego zgromadzenia (tzw. e-voting) – polega na wykonaniu prawa głosu przez akcjonariusza (osobiście lub przez pełnomocnika) w dwóch wariantach: głosowania przed obradami oraz w trakcie ich odbywania (kwestię tę powinien uprzednio regulować statut spółki). Co z tym się wiąże taka forma e-uczestnictwa wymaga zastosowania specjalistycznego oprogramowania do składania i liczenie głosów zgodnie z przypadającymi akcjonariuszom akcjom w spółce.

Zobacz również: Elektroniczne walne zgromadzenie w praktyce

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...