Czym są spółki osobowe?

Monika Ćwiek
rozwiń więcej
Spółki osobowe muszą być zarejestrowane z Krajowym Rejestrze Sądowym.
Spółki osobowe są podmiotami ujawnianymi w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Wybierając formę spółki dla prowadzenia działalności gospodarczej warto zapoznać się z podstawowymi informacjami w tym zakresie.

Spółki osobowe to jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, którym przepisy szczególne przyznają zdolność prawną, funkcjonują w obrocie gospodarczym jako "ułomne osoby prawne” (czasem można spotkać się także z określeniem "niepełne osoby osoby prawne").

Zdolność prawna

Zgodnie z art. 8 ustawy Kodeks spółek handlowych z dnia 15 września 2000 roku (Dz.U. z 2000r. nr 94 poz.1037) spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Prowadzi ona prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą.Oznacza to, że mimo braku "osobowości prawnej" (będącej przymiotem- w zakresie ksh- spółek kapitałowych)- stanowią (w odróżnieniu np. od spółki cywilnej) odrębny podmiot prawa- posiadający m.in. własny majątek- niezależny od wspólników.

Ustawa Kodeks spółek handlowych wyróżnia następujące spółki osobowe:

  1. Spółka jawna
  2. Spółka partnerska
  3. Spółka komandytowa
  4. Spółka komandytowo-akcyjna

Powyższe wyliczenie stanowi katalog zamknięty, oznacza to, iż dodanie do powyższej listy kolejnej spółki osobowej wymagałoby zmiany ustawy.

Zobacz: Wykreślenie z rejestru spółki jawnej po jej upadłości - procedura

Spółki osobowe muszą być zarejestrowane z Krajowym Rejestrze Sądowym. Wpisywane są do rejestru przedsiębiorców i dopiero z datą wpisu mogą działać w obrocie gospodarczym.

Aby zarejestrować spółkę osobową w Krajowym Rejestrze Sądowym należy złożyć wniosek o wpis do właściwego miejscowo sądu rejonowego (sądu rejestrowego). Wniosek musi być złożony na urzędowym formularzu, który można pobrać w sądzie rejestrowym bądź posłużyć się wnioskiem umieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Dopuszcza się składanie formularzy jako wydruków komputerowych (czarno-białych). Do wniosku o zarejestrowanie należy dołączyć odpowiednie dla danej spółki dokumenty rejestracyjne w oryginale.

Zobacz: Kto jest wpisywany do rejestru przedsiębiorców KRS?

Główne cechy spółki osobowej:

  1. Brak osobowości prawnej;
  2. Reprezentacja: co do zasady reprezentują ją wspólnicy (wyjątkowo np. w spółce partnerskiej istnieje możliwość powołania zarządu);
  3. Odpowiedzialność: wspólnicy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki solidarnie i subsydiarnie (pomocniczo) ze spółką. Wyjątkiem będzie tu jednak odpowiedzialność komandytariuszy w spółce komandytowej i akcjonariuszy w spółce komandytowo-akcyjnej, gdzie wspólnicy ci nie odpowiadają za zobowiązania spółki.
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...