Zatwierdzenie sprawozdania finansowego. Jakie kary za brak dochowania terminu?

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
rozwiń więcej
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego. Jakie kary za brak dochowania terminu? / Shutterstock

Znaczna większość spółek z ograniczoną odpowiedzialnością musi zatwierdzić i złożyć do KRS sprawozdanie finansowe w nieprzekraczalnym terminie do 15 lipca każdego roku licząc się z karami za niedochowanie tego terminu! 

rozwiń >

Rok obrotowy a rok kalendarzowy

Jeżeli rok obrotowy w spółce z o.o. nie pokrywa się jednak z rokiem kalendarzowym, to należy pamiętać, że sprawozdanie finansowe należy zatwierdzić w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego, natomiast zarząd w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego musi złożyć dokumenty finansowe do KRS.

Czy tylko sprawozdanie finansowe podlega zatwierdzeniu?

Oczywiście wspólnicy mają znacznie większe uprawnienia i nie ograniczają się one tylko do zatwierdzania sprawozdania finansowego. Dlatego też corocznie musi odbyć się Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników, które musi podjąć decyzję w następujących kwestiach:

  1. Czy chce zatwierdzić sprawozdanie finansowe spółki za ubiegły rok obrotowy?
  2. Czy chce zatwierdzić sprawozdanie z działalności zarządu? Oczywiście możliwe jest również odstąpienie od sporządzania i zatwierdzania takiego sprawozdania, jeżeli spółka jest jednostką mikro lub małą w rozumieniu ustawy o rachunkowości i przygotowała informację uzupełniającą lub dodatkową. 
  3. Co chce zrobić z zyskiem spółki albo w jaki sposób pokryć stratę? O ile kwestie te nie zostały wyłączone spod kompetencji zgromadzenia wspólników.
  4. Czy chce udzielić absolutorium członkom organów spółki, czyli zarządu, rady nadzorczej czy też komisji rewizyjnej?

Oczywiście jest to minimalny porządek obrad i nie można pominąć żadnego z tych punktów. W zakresie każdego z nich należy przygotować odpowiednią uchwałę, a całość powinna znaleźć się w protokole.

Co jeszcze może lub powinno znaleźć się w porządku obrad ZZW?

Każdorazowo należy weryfikować treść umowy spółki, ponieważ może się okazać, że z dniem odbycia ZZW wygasają mandaty członków zarządu. W takiej sytuacji należy zdecydować, czy kadencja ma zostać przedłużona takim osobom, czy jednak zgromadzenie wybierze nowe osoby do pełnienia tych funkcji.

Co grozi zarządowi za brak zwołania ZZW?

Jeżeli zarząd nie zwołuje ZZW w ustawowym terminie, może ponieść odpowiedzialność odszkodowawczą. Ponadto, członkowie zarządu muszą liczyć się w takiej sytuacji z ryzykiem odwołania ich z pełnionych funkcji. Jednak to nie wszystko. Niezwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników może także skutkować odpowiedzialnością karną członków zarządu. Czyn taki jest zagrożony karą grzywny do 20 000 zł.

Co po odbyciu ZZW?

Jeżeli jednak, wszystko odbywa się w zgodzie z przepisami i zgromadzenie odbywa się w przepisanym terminie, to zarząd ma 15 dni na złożenie do KRS:

  1. sprawozdania finansowego, 
  2. odpisu uchwały o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego, 
  3. odpisu uchwały o podziale zysku lub pokryciu straty, 
  4. a także sprawozdania z działalności, jeżeli nie odstąpiono od jego sporządzania.

Dokumenty można bezpłatnie złożyć za pośrednictwem strony: https://ekrs.ms.gov.pl/rdf/rd/ 

Co grozi zarządowi za brak złożenia sprawozdania finansowego do rejestru?

Jeżeli, pomimo odbycia ZZW i zatwierdzenia sprawozdania finansowego, zarząd jednak nie składa go do KRS, to:

  1. naraża się na odpowiedzialność karną. Czyn ten zagrożony jest karą grzywny – aktualnie do 72.000,00 zł albo karą ograniczenia wolności;
  2. ponoszą odpowiedzialność odszkodowawczą, jeżeli brak złożenia wniosku do KRS wyrządziło szkodę;
  3. Sąd rejestrowy może wszcząć postępowanie przymuszające, wzywając do złożenia sprawozdania finansowego pod rygorem nałożenia grzywny; grzywny takie może ponawiać;
  4. Jeżeli mimo wezwania sądu rejestrowego nie złożono rocznych sprawozdań finansowych za 2 kolejne lata obrotowe, sąd wszczyna postępowanie o rozwiązanie spółki bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w prowadzeniu dokumentacji prawnej Twojej spółki, zapraszam do kontaktu. Ze mną nie zginiesz w gąszczu przepisów!

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 15 lipca 2023 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Polecamy: „Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes”

Zobacz także: Sprawozdanie finansowe 

 

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
rozwiń więcej
Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...