Rejestr dłużników niewypłacalnych - warunki wpisu

Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Stolarz
Ekspert w dziedzinie prawa handlowego i spółdzielczego
rozwiń więcej
Rejestr dłużników niewypłacalnych./ Fot. Fotolia
W gospodarce wolnorynkowej, z jaką obecnie mamy do czynienia, niejednokrotnie zdarzają się sytuacje kiedy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie jest w stanie na czas realizować swoich zobowiązań finansowych wobec innych podmiotów, tudzież wierzycieli. Co w takim stanie rzeczy mogą oni zrobić, aby ewentualnie ustrzec innych przed brakiem wypłacalności ze strony takiej osoby?

Odpowiedź na to pytanie daje art. 56 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej: u.k.r.s.), w którym ustawodawca wyposażył wierzycieli w uprawnienie do złożenia wniosku przeciwko osobom fizycznym o ich wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych. Tyle że możliwość skorzystania z tego uprawnienia prawodawca uzależnił od szeregu warunków, których spełnienie dopiero pozwala skutecznie wystąpić z ww. wnioskiem.

Tylko osoby fizyczne

Mianowicie, po pierwsze wpisać do rejestru można tylko i wyłącznie osobę fizyczną. Wprowadzenie takiego ograniczenia wynika z innego zapisu w u.k.r.s., a to art. 41 pkt 3, który stanowi, że w dziale 4 rejestru przedsiębiorców wpisuje się zaległość przedsiębiorcy na rzecz wnioskującego wierzyciela, jeśli wierzyciel ten ma tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko przedsiębiorcy i nie został zaspokojony w ciągu 30 dni od daty wezwania do spełnienia świadczenia. Ma to zapobiec tzw. dublowaniu się wpisów.

Wezwanie dłużnika

Po drugie wierzyciel wcześniej musi wezwać dłużnika do spełnienia świadczenia stwierdzonego tytułem wykonawczym i wskazać mu określony termin do wywiązania się z zobowiązania. Ustawa nie wskazuje w jakiej formie dłużnik ma być wezwany, z czego wynika, że może być to dowolna forma, nawet ustna. Jednakże w praktyce najbardziej właściwie będzie wezwać dłużnika w formie pisemnej, albowiem nie stworzy to później problemów dowodowych w wykazaniu, że spełniono warunek wezwania go do dobrowolnego spełnienia świadczenia.

Zobacz również serwis: Prawo dla firm

Termin

Po trzecie z wnioskiem o wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych można wystąpić dopiero wówczas, gdy od daty wezwania do spełnienia świadczenia minie 30 dni, a dłużnik w tym terminie nie zapłaci należności. Zaś najlepszym sposobem udowodnienia, że minęło 30 dni od daty wezwania, jest wysłanie pocztą wezwania z tzw. zwrotnym potwierdzeniem odbioru, na którym w przypadku odbioru wezwania widnieć będzie data odbioru pisma przez dłużnika.

Tytuł wykonawczy

I po czwarte,  najważniejsze, wierzyciel musi już posiadać tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko osobie fizycznej. Zgodnie z art. 776 Kodeksu postępowania cywilnego tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności, zaś tytułem egzekucyjnym są np. prawomocne orzeczenia sądu. Odsyłam tutaj także do art. 777 k.p.c.

Podsumowując należy jeszcze dodać, że wniosek składa się na urzędowym formularzu KRS-D1, który należy opłacić w kwocie 300zł i załączyć do niego:

  • dowód uiszczenia opłaty sądowej w kwocie 300zł,
  • oryginał lub urzędowo poświadczoną kopię tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi,
  • dowód wezwania dłużnika do spełnienia świadczenia,
  • oświadczenie, że dłużnik nie spełnił świadczenia w ciągu co najmniej 30 dni od daty wezwania.

Zobacz również: Egzekucja alimentów krok po kroku

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...