Czy spółka wydająca udziałowcom majątek w związku z jej likwidacją uzyska przychód

Czy spółka wydająca udziałowcom majątek w związku z jej likwidacją uzyska przychód /Fot. Fotolia
Po zakończeniu działalności spółki z o.o. i zaspokojeniu jej wierzycieli, pozostały majątek spółki (w tym nieruchomości i środki trwałe) zostanie podzielony pomiędzy jej udziałowców. Czy w przypadku likwidacji spółki uchwałą wspólników po jej stronie powstanie przychód w związku z wydaniem udziałowcom składników majątku?

Organy podatkowe uważają, że w opisanej sytuacji spółka uzyska przychód. Przekazanie składników majątku spółki udziałowcom w związku z jej likwidacją będzie bowiem związane z powstaniem przychodu na podstawie art. 14a updop i obowiązkiem odprowadzenia z tego tytułu podatku dochodowego. Innego zdania jest jednak część sądów administracyjnych. W swoich wyrokach orzekają one, że wydanie udziałowcom składników majątku spółki w związku z jej likwidacją nie wiąże się z powstaniem po jej stronie przychodu. W sytuacji gdy spółka przyjmie korzystne dla niej stanowisko sądów administracyjnych, musi liczyć się z ryzykiem sporu z organami podatkowymi. Szczegóły - w uzasadnieniu.

Przepisy updop przewidują, że gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, przychodem takiego podatnika jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia (art. 14a updop). Jako przykłady zobowiązań regulowanych poprzez świadczenia niepieniężne ustawodawca podaje tu zobowiązania z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), dywidendy, umorzenia albo zbycia w celu umorzenia udziałów (akcji). W przypadku Spółki przeprowadzona ma zostać jej likwidacja i wspólnicy mają otrzymać składniki majątku, np. nieruchomości. Wątpliwości Spółki dotyczą tego, czy w tej sytuacji można uznać, że uzyska ona przychód, bo uregulowała w formie niepieniężnej swoje zobowiązania.

Zobacz: Prawo dla firm

Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny

Stanowisko organów podatkowych

Zdaniem fiskusa w przypadku likwidacji spółki kapitałowej wspólnicy stają się wierzycielami spółki, gdyż z mocy ustawy przysługuje im udział w majątku polikwidacyjnym. Równocześnie organy podatkowe zauważają, że podział majątku następuje po sporządzeniu sprawozdania likwidacyjnego, którego nie można utożsamiać z zakończeniem likwidacji (zob. art. 288 § 1 kodeksu spółek handlowych). Innymi słowy likwidowana spółka istnieje w momencie podziału majątku, co oznacza, że jest zobowiązana wobec wspólników, z którego to zobowiązania zwalnia się, wydając im majątek. Sprawia to, że w opisanej sytuacji należy zastosować art. 14a updop. Takie stanowisko potwierdza m.in. interpretacja dyrektora KIS z 17 sierpnia 2017 r., sygn. 0114-KDIP2-3.4010.191.2017.1.PS, gdzie stwierdzono:

MF

(…) organ nie zgadza się z Wnioskodawcą, że przekazanie przez Spółkę wspólnikom składników majątku w ramach podziału majątku likwidacyjnego nie spowoduje u niej uzyskania przychodu podatkowego. Stanowisku Spółki przeczy jednoznaczne brzmienie przepisu art. 14a updop.

Opodatkowanie dochodu z udziału w zyskach osób prawnych na poziomie wspólnika spółki kapitałowej, np. z tytułu dywidendy czy wynagrodzenia za umorzone udziały albo ich zbycia w celu umorzenia, nie sprzeciwia się opodatkowaniu samej spółki z tytułu zbycia składnika majątku na rzecz jej udziałowca. Z powodu opodatkowania wspólnika z tytułu określonej czynności nie można jeszcze wywieść wniosku, że czynność ta nie będzie rodziła określonych konsekwencji podatkowych po stronie spółki, co nie oznacza jednocześnie, że dojdzie do sytuacji "niedopuszczalnego efektu podwójnego opodatkowana".

Na podstawie powyższych przepisów należy stwierdzić, że w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2015 r. przekazanie składników majątku Spółki wspólnikom (udziałowcom) w związku z likwidacją Spółki będzie wiązało się z powstaniem przychodu po stronie Spółki na podstawie art. 14a ustawy o podatku dochodowym do osób prawnych.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy spółka wydająca udziałowcom majątek w związku z jej likwidacją uzyska przychód

W artykule przedstawiono również stanowisko sądów administracyjnych na temat powstania przychodu w przypadku likwidacji spółki.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...