Odpowiedzialność za zobowiązania w spółkach: cywilnej, jawnej, partnerskiej

Krajowy Rejestr Wierzytelności
Windykuj dłużnika online. Sprzedawaj i kupuj wierzytelności!
rozwiń więcej
Odpowiedzialność za zobowiązania w spółkach: cywilnej, jawnej, partnerskiej / Fotolia
Zakładając działalność gospodarczą lub przystępując do w/w spółek należy przede wszystkim zapoznać się z tym, kto odpowiada za zobowiązania. Jest to bardzo istotna sprawa dla przyszłych przedsiębiorców, która pomoże w przyszłości uniknąć wielu nieporozumień i problemów.

SPÓŁKA CYWILNA

Działanie spółki cywilnej reguluje kodeks cywilny art. 860 – 875. Jest to najprostsza forma działalności gospodarczej, spółkę prowadzą wspólnicy wnoszący wkład w postaci pieniężnej, własności lub innych praw albo świadczeniu usług. Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, to wspólnicy w drodze zawartej umowy działają na rynku. Nie jest ona podmiotem praw i obowiązków, tak jak to dzieje się w przypadku spółek prawa handlowego.

Wspólnik spółki cywilnej musi pamiętać o tym, że w przypadku problemów finansowych spółki spowodowanych nieregulowanymi zobowiązaniami odpowiedzialność finansową będą ponosili wszyscy wspólnicy solidarnie (art. 864. KC. Za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiedzialni są solidarnie.).

Co oznacza odpowiedzialność solidarna?

Pod tym pojęciem należy rozumieć odpowiedzialność wszystkich wspólników łącznie oraz każdego z osobna. Tak, więc wierzyciel może zażądać spłaty długu od każdego wspólnika oraz od wszystkich łącznie. Wierzyciel ma prawo wybrać sobie jednego ze wspólników i to od niego dochodzić spłaty całej wierzytelności. W momencie, kiedy choćby jeden ze wspólników spłaci całe zobowiązanie reszta jest wolna od długu. Można też podzielić dane zaległości na wszystkich wspólników łącznie i w takiej sytuacji każdy odpowiada w odpowiedniej części.

Jeżeli zadłużenie zostanie spłacone tylko przez jednego wspólnika, może on żądać od pozostałych zwrotu poniesionych kosztów.

Wierzyciel nie może jednak od razu żądać spłaty zobowiązania z majątków osobistych wspólników. Może to zrobić dopiero w sytuacji, kiedy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.

Wspólnik spółki cywilnej odpowiada za długi całym swoim majątkiem osobistym.

art. 366 KC:
§ 1. Kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników).
§ 2. Aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani.

Odpowiedzialność za długi spółki współmałżonka wspólnika spółki cywilnej

Tak jak zostało to przedstawione na wstępie, wierzyciel ma prawo dochodzić spłaty zadłużenia z majątku osobistego wspólnika spółki cywilnej. Aby zatem mogło dojść do zajęcia przez komornika własności osobistej musi być na niego wystawiony tytuł egzekucyjny.

art. 778 Kodeksu postępowania cywilnego:
Do egzekucji ze wspólnego majątku wspólników spółki prawa cywilnego konieczny jest tytuł egzekucyjny wydany przeciwko wszystkim wspólnikom.

Co więc z majątkiem współmałżonka?

Wierzyciel będzie mógł skierować swoje roszczenia o zapłatę zobowiązania do współmałżonka wspólnika tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy współmałżonek wyraził zgodę na zawarcie umowy, z której wyniknęło zadłużenie. Wtedy tytuł egzekucyjny zostaje rozszerzony na współmałżonka i z jego majątku również można dochodzić spłaty długu.

Art. 41. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
§ 1. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków.
§ 2.
Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt. 9, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.

Dzieje się to jednak w sytuacji, gdy zgoda drugiego małżonka na zawarcie umowy została zawarta w dokumencie prywatnym bądź urzędowym.

Art. 787. Kpc: Nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika

Tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.

SPÓŁKA JAWNA

Spółka jawna to spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą i nie jest inną spółką handlową. Spółka może nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Posiada tzw. ułomną osobowość prawną. Jest ona spółką prawa handlowego – spółką osobową tak, więc jej powstanie, organizację, funkcjonowanie itp. Reguluje kodeks spółek handlowych.

Za zobowiązania w spółce jawnej odpowiada każdy ze wspólników w sposób osobisty, nieograniczony, solidarny oraz subsydiarny.

Odpowiedzialność osobista wiąże się z odpowiedzialnością całym swoim majątkiem, odpowiedzialność nieograniczona oznacza, że taki wspólnik odpowiada za zadłużenie całym swoim majątkiem teraźniejszym oraz przyszłym.

Odpowiedzialność solidarna – wspólnik odpowiada za zobowiązania solidarnie z pozostałymi wspólnikami (tak samo jak w spółce cywilnej) a odpowiedzialność subsydiarna oznacza, że wierzyciel może domagać się zaspokojenia z majątki osobistego dłużnika, ale tylko wtedy, gdy majątek spółki nie jest w stanie pokryć zadłużenia.

art. 31 §1 KSH:
Wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna (subsydiarna odpowiedzialność wspólnika).

Obowiązek opłacania składek na FGŚP

Podróże służbowe 2013 / 2014

Jak założyć własną firmę?

Najważniejszą informacją dla osób przystępujących do spółki jawnej jest to, ze będzie ona odpowiadała za zobowiązania powstałe, zanim osoba ta przystąpiła do spółki. Tak, więc, jeżeli pan „X” chce zostać wspólnikiem spółki jawnej a wcześniej nie sprawdził, czy spółka ma jakiekolwiek długi, musi się liczyć z faktem odpowiedzialności za zobowiązania.

art.32 KSH:
Osoba przystępująca do spółki odpowiada za zobowiązania spółki powstałe przed dniem jej przystąpienia.


SPÓŁKA PARTNERSKA

Spółka partnerska jest spółką osobową, utworzoną przez partnerów (wspólników), w celu wykonywania wolnego zawodu. Partnerami w spółce mogą być wyłącznie osoby fizyczne, uprawnione do wykonywania wolnych zawodów: adwokata, radcy prawnego, notariusza, rzecznika patentowego, doradcy podatkowego, księgowego, lekarza, lekarza stomatologa, lekarza weterynarii, pielęgniarki, położnej, tłumacza przysięgłego itp. Spółka nie posiada osobowości prawnej.

Odpowiedzialność za zobowiązania

Celem spółki partnerskiej jest wyłączenie partnera z takich zobowiązań jak:

Zobowiązania spółki powstałe za tzw. „błędy w sztuce”, czyli zobowiązania powstałe w związku z wykonywaniem wolnego zawodu

Zobowiązania będące następstwem działań lub zaniechań osób podległych kierownictwu innych partnerów.

Art. 95. § 1.KSH:
Partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce, jak również za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Partnerzy odpowiadają nieograniczony, osobisty, solidarny i subsydiarny za zobowiązania tzw. ogólne – niezwiązane z wykonywaniem wolnego zawodu, czyli np. remonty, zakup mebli, oraz za zobowiązania podatkowe spółki i wspólników wynikające z działalności tej spółki.

Art.89. KSH:
W sprawach nieuregulowanych w niniejszym dziale do spółki partnerskiej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba, że ustawa stanowi inaczej.

Jolanta Cholewa

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...