Obligacje czyli sposób na finansowanie działalności gospodarczej

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Obligacje korporacyjne, to dogodna alternatywa dla kredytu bankowego/ Fot. Fotolia / Fotolia / Fotolia
Emisja obligacji komercyjnych jest w działalności gospodarczej jedną z alternatyw dla kredytu bankowego. Co warto wiedzieć o obligacjach?

Obligacje komercyjne

Termin „obligacja” większości kojarzy się wyłącznie z papierami wartościowymi emitowanymi przez Skarb Państwa w celu finansowania deficytu budżetowego. Nie należy jednak zapominać o tym, że to także często wygodna alternatywa wobec kredytu bankowego w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Nie dotyczy to jednak wszystkich podmiotów prowadzących działalność, o czym w dalszej części.

W czasach, gdy sytuacja gospodarcza jest dynamiczna, a system bankowy w wielu krajach znajduje się na etapie kryzysu, emisja obligacji może być ciekawą perspektywą, zwłaszcza dla tych spółek, które dysponują odpowiednim majątkiem. Emisja obligacji daje bowiem emitentowi pewną swobodę. W zależności od sytuacji można bowiem zachęcić inwestorów do zakupu obligacji udziałem w zyskach, czy nawet wejściem w krąg akcjonariuszy.

XYZ spółka akcyjna wykorzystując okres przeceny zamierza zainwestować w nieruchomości pod budowę nowej fabryki. Nie dysponuje jednak wystarczającym zasobem wolnych środków finansowych, stąd też niezbędne jest znalezienie innych źródeł finansowania. Spółka nie spełnia warunków, które umożliwiałyby otrzymanie kredytu bankowego. W majątku posiada jednak odpowiedniej wartości nieruchomości. W takiej sytuacji może ona spróbować pozyskać kapitał emitując obligacje zabezpieczone hipoteką na tych nieruchomościach.

Zobacz serwis: Spółki

Finansowanie działalności

Prowadzący działalność gospodarczą niejednokrotnie stają przed wyborem sposobu finansowania inwestycji. Nie zawsze bowiem spółka dysponuje dostatecznymi środkami finansowymi, by własnymi siłami sfinalizować inwestycję. W przypadku spółek kapitałowych częstym sposobem jest zebranie dodatkowych kapitałów wśród akcjonariatu. Inną alternatywą może być także zaciągnięcie kredytu w banku. Nie należy jednak zapominać o możliwości emisji obligacji korporacyjnych.

Zgodnie z art. 2 pkt. 1 ustawy o obligacjach taka możliwość będzie zarezerwowana jedynie dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, które są wyposażone w osobowość prawną. Wśród spółek prawa handlowego wymogi te spełniają spółki kapitałowe, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna. Spółki osobowe, poza spółką komandytowo-akcyjną, nie mają możliwości emisji obligacji.

Wśród spółek, możliwość emisji obligacji mają spółka komandytowo-akcyjna, spółka z o.o. oraz spółka akcyjna. Osoby fizyczne nie mogą emitować obligacji.

Dlaczego obligacje?

Emitowane przez spółki obligacje są papierami wartościowymi, na podstawie których emitent (spółka) zobowiązuje się względem obligatariusza (podmiotu kupującego obligacje) do określonych świadczeń pieniężnych lub niepieniężnych.

Zobacz: Co to są obligacje korporacyjne?

Obligacje mogą być imienne, jak i na okaziciela. Z tymi pierwszymi mamy do czynienia przeważnie wtedy, gdy z obligacją wiąże się określone uprawnienie, a spółka pragnie zachować kontrolę .

Dużą zaletą jest możliwość dość swobodnego określenia świadczeń, jakie wiążą się z obligacjami. Konstrukcja tego papieru wartościowego nie musi ograniczać się jedynie do prostego świadczenia pieniężnego w postaci spłaty wartości obligacji powiększonej o oprocentowanie stanowiące zysk obligatariusza.

Emitując obligacje spółka może bowiem zachęcić obligatariuszy do zakupu jej papierów poprzez przyznaniem wierzycielom posiadającym obligacje prawa do udziału w zysku, czy możliwości zamiany obligacji na akcje.

Spółka przymierza się do podjęcia inwestycji, która w określonym czasie ma jej przynieść spore zyski. Aby zachęcić inwestorów do wykupu jej obligacji, przyznaje każdemu obligatariuszowi prawo do udziału w spodziewanym zysku.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...