Na czym polega strategia transferu kosztów nabycia udziałów między spółką matką a spółką córką?

Zagrożeniem, jakie może wyniknąć dla przedsiębiorstwa stosującego tę strategię podatkową, może być spór z władzami skarbowymi danego państwa.
Na mocy przepisów wspólnotowych spółki matki jednego państwa członkowskiego mogą odliczać koszty związane z udziałem w kapitale spółki innego państwa członkowskiego, o ile koszty te zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu podlegającego opodatkowaniu w państwie rezydencji spółki matki. Zagrożeniem, jakie może wyniknąć dla przedsiębiorstwa stosującego tę strategię podatkową, może być spór z władzami skarbowymi danego państwa. Jednak zdaniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nawet argument spójności systemu podatkowego nie jest wystarczający, ażeby stać w konflikcie z ogólną zasadą swobody przedsiębiorczości.

Korzyścią z realizacji takiej strategii jest możliwość obniżenia podstawy opodatkowania (a tym samym wysokości opodatkowania) przez generowanie kosztów i ich transfer w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Pomniejszenie podstawy opodatkowania o koszty związane z nabyciem udziałów nie może być zależne od miejsca siedziby spółki matki.

Polskie ustawodawstwo podatkowe stwarza przedsiębiorcom możliwość realizowania niniejszej strategii, ponieważ wraz z akcesją Polski do Unii Europejskiej nie implementowano art. 4 (2) Dyrektywy, przez co nie wprowadzono ograniczeń w uznaniu za koszty uzyskania przychodu spółki matki wydatków związanych z udziałami w zagranicznych spółkach zależnych.

Dowiedz się Czym jest udział kapitałowy w spółkach osobowych?

Oto przykład strategii transferu kosztów nabycia udziałów między spółka matką a spółką córką.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie Holandii. W związku z nabytymi udziałami w spółkach mających siedzibę w innych państwach członkowskich spółka matka dokonała w złożonym zeznaniu podatkowym odliczenia wydatków poniesionych na sfinansowanie nabycia wymienionych udziałów. Ponadto spółka wniosła o zaliczenie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Z powodu konfliktu z holenderskimi władzami podatkowymi dotyczącego poprawności takiego działania, sprawa została skierowana do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który podtrzymał stanowisko podatnika. Według Trybunału przepisy Dyrektywy pozwalają wprawdzie na odmowę uwzględnienia przy ustalaniu podstawy opodatkowania kosztów poniesionych z powodu posiadanych udziałów w kapitale spółki matki, jednakże prawo to ogranicza się jedynie do przypadku, gdy spółka ta przynosi, choćby pośrednio, zyski podlegające opodatkowaniu. Mając na uwadze orzecznictwo ETS, spółka może pomniejszyć podstawę opodatkowania o koszty finansowania udziałów w zagranicznej spółce subsydiarnej.

Polecamy serwis Koszty

Przedstawione orzeczenia na gruncie przepisów Dyrektywy stanowią podstawę do budowania strategii podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, której celem będzie minimalizacja podstawy opodatkowania przy jednoczesnym budowaniu grupy kapitałowej. Spółki, które w swej strategii rozwoju będą dążyły do stworzenia grupy kapitałowej, będą zainteresowane umiejscowieniem spółki matki (spółki dominującej) w Holandii ze względu na możliwość uwzględniania w podstawie opodatkowania kosztów finansowania w zagranicznej spółce subsydiarnej.

Fragment pochodzi z książki „Strategie podatkowe osób prawnych w Unii Europejskiej” Waldemara Szymańskiego (Wydawnictwo C.H. Beck, 2009). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...