Jak pozbawić wspólnika prawa reprezentacji?

Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
rozwiń więcej
Dopuszczalna jest także możliwość wystąpienia o pobawienia prawa reprezentacji do sądu arbitrażowego bądź sądu polubownego, o ile zostało to przewidziane w umowie spółki.
W jakiej sytuacji można pozbawić wspólnika spółki osobowej prawa reprezentacji? A na jakich zasadach następuje przyjęcie nowego wspólnika do spółki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Pozbawienie prawa reprezentacji

Za zgodą wspólnika można zawsze pozbawić go prawa reprezentacji poprzez odpowiednią zmianę umowy spółki. Można również pozbawić prawa reprezentacji, jeżeli umowa spółki tak stanowi - podejmując stosowną uchwałę, która jest jednocześnie zmianą umowy spółki. Osoby uprawnione do reprezentacji spółki, są zgłoszone do rejestru przedsiębiorców, czyli należy pamiętać, że dokonując zmiany reprezentacji należy to zgłosić jednocześnie do rejestru.

Dodatkowo na podstawie wyroku sądowego można zawsze wspólnika pozbawić prawa reprezentacji bez względu na postanowienia zawarte w umowie. Może to nastąpić jedynie z ważnych powodów wywołanych stosunkami spółki. Mimo, że nie wynika to bezpośrednio z kodeksu spółek handlowych, nie można pozbawić wszystkich wspólników prawa reprezentacji, ponieważ spółka nie miałaby przedstawiciela ustawowego. W takim przypadku należałoby bowiem wystąpić do sądu o ustanowienie kuratora.

Dopuszczalna jest także możliwość wystąpienia o pobawienia prawa reprezentacji do sądu arbitrażowego bądź sądu polubownego, o ile zostało to przewidziane w umowie spółki.

Porównaj: Jak to jest z reprezentacją w spółkach handlowych?

W przypadku gdy umowa spółki stanowi, że reprezentacja spółki jest łączna np. przez dwóch wspólników, a następnie jeden z nich umiera, to występuje wówczas brak uniemożliwiający działanie spółki. Uprawnienie to bowiem nie przechodzi automatycznie na drugiego wspólnika. Trzeba dokonać wówczas zmiany umowy spółki i ustanowić inną osobęo uprawnioną do reprezentacji, bądź też wystąpić do sądu o ustanowienie kuratora. Wystąpić o pozbawienie wspólnika prawa prowadzenia spraw spółki, gdy brakuje kworum, bądź właściwej większości, może każdy ze wspólników - nawet pozbawiony prawa reprezentacji spółki. W takim wypadku stroną pozwaną jest zawsze wspólnik, którego zamierzamy pozbawić prawa reprezentacji i spółka. Pozostali wspólnicy mogą wystąpić jedynie w charakterze interwenientów ubocznych.

Przystąpienie nowego wspólnika do spółki

Przyjęcie nowego wspólnika do spółki następuje na podstawie umowy zawartej między wspólnikiem ustępującym, a przejmującym ogół jego praw i obowiązków. Wystarczy do tego umowa w formie pisemnej ad probationem (zastrzeżonej dla celów dowodowych). Kodeks spółek handlowych nie wymaga tutaj szczególnej formy jak np. przy zbyciu udziałów spółki.

Osoba przystępująca do spółki odpowiada za wszelkie zobowiązania powstałe przed przystąpieniem jak i po przystąpieniu, z tym, że odpowiedzialność jest solidarna z ustępującym wspólnikiem. Za długi wewnątrz-spółkowe powstałe przed przystąpieniem nowy wspólnik natomiast nie odpowiada.

Przy sukcesji generalnej czyli przy spadkobiercach (o ile umowa taką sukcesje dopuszcza) spadkobiercy składają jedynie oświadczenie o przystąpieniu do spółki przedkładając postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Następnie ustanawiają swojego przedstawiciela bądź pełnomocnika do wykonywania praw spółkowych - czyli praw majątkowych i korporacyjnych. 

Polecamy serwis Umowy

Jeżeli nowy wspólnik zostanie pozwany do sądu za długi spółki to może on podnosić wszystkie zarzuty które przysługują spółce. Na nim jednak spoczywa ciężar, że spółka takie zarzuty posiada, zaś spółka jest zobowiązana wówczas do złożenia odpowiedniego oświadczenia. Oświadczenie to spółka składa nie na żądanie wspólnika, ale na żądanie wierzyciela wspólnika w ciągu dwóch tygodni od zgłoszenia tego żądania, zaś wspólnik odpowiadający za długi spółkowe zawsze może zarzucić w tym wypadku nadużycie prawa z art. 5 kodeksu cywilnego.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...