Utworzenie spółki z.o.o. z polskim udziałem na Białorusi

Stanisław Trzeciak
Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin
rozwiń więcej
Utworzenie spółki z.o.o. z polskim udziałem na Białorusi /Fot. Fotolia
Na Białorusi po 26 stycznia 2016 r. można już tworzyć jednoosobową spółkę z o.o. A więc również polski podmiot gospodarczy może wystąpić jako jedyny założyciel spółki z o.o. na Białorusi. Należy zaznaczyć, że rejestracja podmiotów gospodarczych następuje przez organ wykonawczy, a nie jak w Polsce przez sądy.

Zasady rejestracji podmiotów gospodarczych na Białorusi reguluje generalnie Dekret Prezydenta Republiki Białorusi z dnia 16 stycznia 2009 r. (ze zm.) „O rejestracji państwowej podmiotów gospodarczych oraz ustaniu (likwidacji) ich działalności”. Podstawę prawną funkcjonowania spółki z o.o. na Białorusi stanowi także Kodeks cywilny Białorusi oraz Ustawa z dnia 9.12.1992 r. o spółkach handlowych.

Przed złożeniem dokumentów w celu rejestracji spółki należy podjąć następujące czynności:

1. określić wysokość kapitału zakładowego spółki. Na Białorusi obecnie nie ma wymogu co do minimalnego kapitału zakładowego spółki z o.o., czyli może to być nawet 1 rubel białoruski. Kapitał zakładowy powinien być zadeklarowany w rublach białoruskich „Br”. Można deklarować w walucie obcej według kursu Narodowego Banku Białorusi na dzień złożenia dokumentów na rejestrację.

Gdyby przedmiotem kapitału zakładowego były rzeczy – wymagana jest ich wycena przez odpowiednią organizację.

2. znaleźć pomieszczenie niemieszkalne (jako przyszły adres prawny spółki). W tym celu trzeba uzyskać tzw. pismo gwarancyjne od właściciela pomieszczenia, że w razie rejestracji spółki-podpisze umowę najmu lokalu użytkowego, które to będzie stanowić adres prawny spółki. Jest to bardzo ważne, dlatego że ten adres prawny będzie zapisany w statucie spółki.

3. uzgodnić z ministerstwem sprawiedliwości Białorusi firmę przyszłej spółki. Należy w tym celu wypełnić stosowny formularz. Jest możliwość dokonania tej czynności przez portal internetowy ministerstwa sprawiedliwości: www.egr.gov.by

4. przygotować projekt statutu.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

W celu utworzenia spółki z o.o. należy przed organem rejestrującym przedłożyć następujące dokumenty: (oczywiście pod kątem spółki z polskim udziałem)

1. wniosek na rejestrację państwową o ustalonym formularzu, który podpisuje (podpisują)osoby zgodnie z zasadami reprezentacji określonymi przez prawo polskie.

2. 2 egzemplarze statutu (essentialia negotii statutu określa art. 92 Ustawy o spółkach handlowych) których nie trzeba notarialnie poświadczać.

3. Dla podmiotów gospodarczych: odpis z KRS lub CEIDG przetłumaczony na język urzędowy Białorusi (białoruski lub rosyjski) z obowiązkowym notarialnym poświadczeniem podpisu tłumacza.

Dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej – kopia dokumentu stwierdzającego tożsamość (dowód osobisty lub paszport) przetłumaczony na język urzędowy Białorusi z obowiązkowym poświadczeniem notarialnym podpisu tłumacza.

Zobacz serwis: Mała firma

Po złożeniu w/w dokumentów urzędnik w ciągu jednego dnia roboczego stawi stamp na statucie co oznacza dokonanie rejestracji państwowej i wydaje jeden egzemplarz wnioskodawcy. Następnie daną spółkę wnosi się do Jednolitego Rejestru Państwowego osób prawnych oraz przedsiębiorców indywidualnych (EGR) w ciągu 3 dni roboczych.

Poświadczenie o rejestracji państwowej spółki wydaje się nie później następnego dnia następującego po złożeniu dokumentów na rejestrację.

Na podstawie w/w poświadczenia oraz Statutu ze stampem organu rejestrującego wnioskodawca może dokonać wyrobienie pieczątki oraz stampu spółki Zgoda na jej wyrobienie nie jest wymagana (wcześniej wymagana była akceptacja ze strony organu spraw wewnętrznych).

Na Białorusi działa system „jednego okna”, czyli jednocześnie z rejestracją w ciągu pięciu dni roboczych po wniesieniu spółki do EGR, wydaje dokument potwierdzający ewidencję w organach skarbowym, statystyki państwowej, Funduszu Ochrony Socjalnej Ministerstwa Pracy (odpowiednik polskiego ZUS) oraz rejestracji w Białoruskim republikańskim unitarnym przedsiębiorstwie ubezpieczeniowym „BELGOSSTRAH”.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...