Warunki zatrudnienia po połączeniu dwóch spółek

Monika Pązik
rozwiń więcej
Procedura połączenia spółek wiąże się ze zmianą struktury organizacyjnej, bowiem z dniem połączenia wszelkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej przechodzą na spółkę przejmująca bądź nowo zawiązaną. Dotyczy to również warunków zatrudnienia i obowiązków pracowniczych.

Na podstawie art. 494 § 1 kodeksu spółek handlowych spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki. W wyniku sukcesji spółek dochodzi do zmiany pracodawcy w zakresie umów pracowniczych, bowiem w takiej sytuacji pracodawcą staje się spółka przejmująca dla pracowników podlegających spółce przejmowanej lub spółka nowo zawiązana dla pracowników spółek fuzji. W związku z tym zastosowanie znajdą regulacje kodeksu pracy związane z przejściem zakładu pracy na innego pracodawcę (art. 231 k.p.). Należy zaznaczyć, że co do zasady z dniem połączenia na spółkę przejmującą lub nową spółkę przechodzą wszelkiego rodzaju zezwolenia, koncesje i ulgi. Ograniczenia w tej kwestii mogą wynikać z podjętej decyzji organu administracyjnego wydającego te zezwolenia w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia planu połączenia. W przypadku spółek kapitałowych konsekwencją połączenia będzie utrata osobowości prawnej przez spółki uczestniczące w fuzji co wiąże się z zakończeniem bytu prawnego organów tych spółek. W związku z tym tworzenie nowych organów powoduje liczne zmiany osobowe w zarządzie spółki. Pojawia się bowiem kwestia zbyt licznej grupy członków zarządu. Spółka nowo utworzona bądź spółka przejmująca może zatem utworzyć organy zarządzające, powołując na stanowiska członków zarządu dotychczasowych członków jednej ze spółek uczestniczących w fuzji lub stworzyć zupełnie nowy skład osobowy.


Zobacz również:
Kiedy wygasa mandat członka zarządu spółki z o.o. ?


Zmiana pracodawcy


Regulacje zawarte w art. 231 k.p. mają na celu ochronę pracowników w razie przejścia całości lub części zakładu pracy na innego pracodawcę. Wiąże się to ze zmianą organizacyjno prawną  na mocy zwartej umowy. W stosunkach między przedsiębiorcami obowiązuje zasada swobody umów co oznacza, że mogą oni dowolnie kształtować stosunki prawne między sobą z poszanowaniem zasad współżycia społecznego, prawa i treści samej umowy. Zgodnie z tym przy połączeniu spółek to przedsiębiorcy decydują o kwestii zatrudnienia na mocy zawartej między nimi umowy. Zgodnie bowiem z art. 231 § 1 k.p. w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Konsekwencją przeprowadzonego transferu praw i obowiązków pracowniczych jest:


1. zmiana pracodawcy i wejście nabywcy w rolę nowego pracodawcy wobec wszystkich pracowników, którzy byli związani z działalnością przejmowanego zakładu pracy (spółki),

2. wstąpienie nabywcy zakładu w prawa i obowiązki zbywcy, będącego do tej pory stroną w stosunkach pracy z załogą,

3. odpowiedzialność solidarna dotychczasowego i nowego pracodawcy.


Istotne jest, że skutkiem połączenia się spółek, co jest równoznaczne z przejściem pracownika na innego pracodawcę jest automatyczne dokonanie przejścia pracowników, jeżeli byli oni zatrudnieniu  w dniu dokonania połączenia w którejś ze spółek. Do przejścia pracownika w prawa innej spółki nie dojdzie, jeżeli w momencie dokonywania fuzji stosunek pracy uległ rozwiązaniu. Jeżeli jednak w momencie zmiany pracodawcy pracownik znajdował się w okresie wypowiedzenia o pracę, wówczas nowy pracodawca wstępując z mocy prawa w uprawnienia i obowiązki poprzedniego pracodawcy jest związany wypowiedzeniem umowy o pracę, jeżeli nie dokona czynności zmierzających do jego cofnięcia przed datą rozwiązania stosunku pracy (wyr. SN z dnia 13 maja 1998 r. I PKN 101/98).


Aby połączenie spółek zostało dokonane zgodnie z prawem konieczne jest ujawnienie w księgach wieczystych lub rejestrach przejścia na spółkę przejmującą albo na spółkę nowo zawiązaną praw ujawnionych w tych księgach lub rejestrach wraz ze zmianami osobowymi.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Spółki kapitałowe

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...