Załączniki i rozesłanie protokołu

prawozdania i raporty zazwyczaj pojawiają się przy okazji zebrań prowadzonych w formie odprawy.
Wydaje się, że ostateczne wersje protokołu mogą się między sobą różnić jedynie sposobem zapisu. Zwykle i tak są kojarzone jedynie z suchym opisem przebiegu obrad. Tymczasem, dla lepszego odczytu mogą być urozmaicone za pomocą różnych elementów.

Załączniki

Aby lepiej zobrazować przebieg obrad lub załączyć do nich potrzebne materiały, do protokołów dołączane są załączniki. Mogą one przybrać formę:
- sprawozdań,
- raportów,
- rysunków,
- schematów,
- tablic danych statystycznych,
- zdjęć.

Sprawozdania i raporty zazwyczaj pojawiają się przy okazji zebrań prowadzonych w formie odprawy. W głównym protokole zaznacza się, kto i w jakiej kolejności zabierał głos, a następnie w załącznikach dołącza się do niego treści tych wystąpień.

Rysunki, schematy oraz wszelkiego rodzaju tablice są pomocne, gdy na zebraniach omawiano pewne skomplikowane zagadnienia. Bardzo dobrze sprawdza się dodanie graficznych opisów dyskusji przy tzw. „burzach mózgów”, które pozwolą na czytelne zilustrowanie przebiegu spotkania.

Zobacz również: Przygotowanie pism zaadresowanych

Dodawanie w załącznikach zdjęć ma miejsce bardzo rzadko, niemniej jednak doskonale sprawdzają się przy opisie technicznym różnych części maszyn, a także dla oceny terenów pod budowę, czy mieszkań do wynajęcia.

Rozsyłanie protokołów

Idealną sytuacją jest rozesłanie protokołu w ciągu 48 godzin od zakończenia zebrania. Dzięki zachowaniu tak krótkiego czasu od zakończenia obrad, mamy pewność, że uczestnicy w dalszym ciągu dokładnie pamiętają jego przebieg i będą w stanie zgłosić ewentualne uwagi osobie, która go sporządziła. W praktyce jednak dla rozesłania protokołu przyjmuje się okres tygodniowy. Wyjątkiem są sytuacje, w których konieczne jest udostępnienie zainteresowanym roboczych fragmentów protokołu w celu ich ustosunkowania się do dokładności zapisu. W takich sytuacjach zwykle przyjmuje się okres dwutygodniowy.

Polecamy serwis Korespondencja w biznesie

Karolina Zaborska

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...