Jak nie dopuścić do zakłócenia obrad?

Trudniej jest zapanować nad wypowiedziami uczestników znacznie odbiegającymi od tematu spotkania.
Zorganizowanie zebrania nie jest łatwe. Nawet gdy zatroszczyliśmy się o wszystkie szczegóły organizacyjne oraz o wygodę uczestników, nie oznacza to, że spotkanie będzie przebiegać bez zakłóceń. Trzeba jeszcze właściwie poprowadzić obrady.

Kolejność obrad

Każde zebranie służy jakiemuś celowi. Zazwyczaj przed zorganizowaniem spotkania ustalany jest porządek obrad, czyli kolejność tematów do omówienia. Zdarza się jednak często, że jeden lub grupa uczestników zupełnie go ignorują, odbiegają w swoich wypowiedziach od tematu lub próbują zmienić kolejność obrad.

W razie pierwszej z zaistniałych sytuacji prowadzący lub obecna na sali sekretarka powinni w jasny i wyraźny sposób dać do zrozumienia o obowiązującym porządku i poprosić o trzymanie się planu obrad. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić kolejność omawianych kwestii, jeżeli któraś z nich wydaje się uczestnikom bardziej istotna. W takim wypadku należy wszystkim obecnym zakomunikować, że w danym momencie omówiony zostanie dany temat, a pozostałe wg wcześniej ustalonej kolejności.

Zobacz także: Techniczne przygotowanie zebrania

Trudniej jest zapanować nad wypowiedziami uczestników znacznie odbiegającymi od tematu spotkania. Zazwyczaj jesteśmy w stanie poświęcić około 30 sekund, czy też minutę na okazanie zainteresowania słowom mówiącego. Jeśli w tym momencie przewodniczący, czy też sekretarka nie przerwą niepotrzebnego słowotoku, odbije się to zarówno na tempie obrad, jak i poziomie zainteresowania i koncentracji pozostałych uczestników. Nie ma recepty na tego typu sytuacje, należy w nich kierować się zasadą równoważenia dobra ogółu i jednostki. Należy być swego rodzaju dyplomatą, który wie kiedy może pozwolić komuś na zboczenie z tematu, jak również potrafi zareagować i przywrócić dyskusję na właściwe tory.

Panowanie nad emocjami uczestników

Niektóre zebrania bywają bardzo burzliwe – dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy poruszany jest temat bliski jego uczestnikom. Nierzadko bardzo trudno przywołać dyskutantów do porządku. Jeśli na sali nie ma nikogo, kto samoistnie podjąłby się roli rozjemcy lub nie wystarcza sam autorytet prowadzącego, interweniować powinna sekretarka. 

Polecamy serwis Manager

Jako, że jej rola na spotkaniach polega przede wszystkim na protokołowaniu obrad, jej pytanie o powtórne powtórzenie faktów, powinno podziałać na dyskutantów, jak kubeł zimnej wody. Aby przedstawić jeszcze raz fakty, uczestnicy muszą je sobie najpierw przypomnieć – w tym czasie powinny opaść emocje. Jest to też okazja dla prowadzącego, aby zwrócić wszystkim uwagę, że krzyk do niczego nie prowadzi i np. zaproponować przerwę.

Karolina Zaborska

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...