Wystąpienia publiczne

Monika Żak
rozwiń więcej
Zanim wystąpisz publicznie dobrze by było przeprowadzić próbę, znajdź osobę która Cie wysłucha, lub sam stań i spróbuj przemówić.
Często musząc zabrać głos podczas spotkań, narad, czy prezentacji odczuwamy tremę. Co zrobić aby wypaść przekonująco, na osobę kompetentną? Trema paraliżuje, masz ściśnięte gardło, drżą ręce i serce.

Nie powinniśmy jednak całkowicie chcieć pozbyć się tremy. Bycie zbyt swobodnym może zaszkodzić, taka swoboda może być wręcz interpretowana jako dezynwoltura.

Znana jest anegdota gdy Sarah Bernhardt, spotkała młodziutką aktorkę która z wielkim tupetem zapewniała, iż nigdy nie odczuwa tremy, na co Sarah odparła. "Moja mała, to przyjdzie wraz z talentem". Trema pamiętajmy pobudza do działania!

Najważniejsze przed wystąpieniem jest zasięgnięcie informacji na temat okoliczności spotkania, publiczności przed którą przyjdzie nam wystąpić, po uzyskaniu odpowiedzi na te pytania, powinniśmy zdefiniować cel, znaleźć materiały i pomysł, sporządzić plan przemówienia.

Polecamy: Kontakt wzrokowy - technika ZPM

Przed wystąpieniem, spróbuj wyobrazić sobie jego przebieg, możliwe pytania, zastanów się na skrótami których użyłeś, technicznymi sformułowaniami.

Jeśli wszystko jest dla Ciebie jasne, prawdopodobnie pominąłeś jakieś etapy nie zdając sobie z tego sprawy. Musisz przywołać w pamięci historię przedstawianych pojęć, na sali może siedzieć osoba zainteresowana tym konkretnym aspektem. Pamiętaj aby sprawdzić dane dotyczące cyfr, analiz ect.

Zanim wystąpisz publicznie dobrze by było przeprowadzić próbę, znajdź osobę która Cie wysłucha, lub sam stań i spróbuj przemówić. Możesz przećwiczyć cale wystąpienie - jeśli dysponujesz czasem, lub jego część, z pominięciem fragmentów, które nie sprawiają trudności. Dobrze jest przed wystąpieniem wyobrazić sobie miejsce, publiczność i przemówienie.

Dzięki takiej wizualizacji twoje rzeczywiste wystąpienie będzie jakby "drugim podejściem". Tuz przed wystąpieniem, pamiętaj oddychaj spokojnie, myśl pozytywnie - przygotowałem się, powtórzyłem, jestem gotów do wystąpienia. Pamiętaj, już na wstępie zobaczysz siebie w oczach słuchaczy, jeśli będziesz niepewny zobaczysz współczucie albo uśmieszki, co może przyczynić się do zwiększenia niepokoju.

Zatem staraj się zachować spokój i zachowuj swobodnie, Twoje audytorium będzie Cię słuchało normalnie i patrzyło normalnie. Niepokój zniknie. Pamiętaj w pierwszych minutach nie jest wskazane chodzenie po sali, kołysanie się. Należy ustawić się twarzą do publiczności, ważne jest sprawiać wrażenie stabilnie ustawionego. Bardzo dużo o naszym niepokoju mówią ręce, najlepiej położyć je na stole, oparciu krzesła, aby nam nie drżały. 

Polecamy: Ćwiczenia głosu

Nie przekładajmy też nerwowo kartek, gdyż będzie to odebrane jako oznaka niepokoju. Ważne jest aby nie uciekać wzrokiem, czy też nie patrzeć tylko na jedną część audytorium. Nie uciekaj wzrokiem zza okno, czy na sufit lub podłogę. Gdy witasz się i mówisz "dzień dobry" nie masz powodu aby patrzeć w kartkę. Należy patrzeć na audytorium spokojnie, nie okazywać niepokoju i nie zapominać o nikim.

Osoby pominięte mogą się szybko znudzić lub będą się sprzeciwiać. Wiadomo jest że trema odczuwana przez mówcę jest zawsze bardziej intensywna niż trema odbierana przez audytorium. Zatem do dzieła.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...