Czas pracy kierowców a obowiązki pracodawcy

Jarosław Krasnodęmbski
rozwiń więcej
Czas pracy kierowców.
Pracodawca zatrudniający w swojej firmie kierowców musi dokładnie przestrzegać przepisów o czasie pracy. Kontrola czasu pracy kierowców jest obowiązkowa i pozwala uniknąć wielu wypadków spowodowanych zmęczeniem.

Obowiązki pracodawcy

Obowiązki pracodawcy dotyczące zatrudniania kierowców, a przede wszystkim kontroli ich czasu pracy zawarte są w ustawie o czasie pracy kierowców. Zgodnie ze wskazaną ustawą pracodawca ma obowiązek informowania kierowcy o obowiązujących go przepisach dotyczących czasu pracy. Pracodawca ma również obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy. Na ewidencję tą składa się rozliczenie dobowe, tygodniowe i przyjęte w okresie rozliczeniowym u pracodawcy. Co więcej zatrudniony kierowca musi złożyć do pracodawcy oświadczenie o niepozostawaniu w stosunku pracy u innego pracodawcy lub jeżeli jest już zatrudniony, oświadczenie na piśmie o wymiarze zatrudnienia.

Aby zapisy ustawy o czasie pracy kierowców obowiązywały danego pracownika, musi być on zatrudniony na stanowisku kierowcy. Pracownik, który w swojej pracy wykorzystuje samochód służbowy, ale nie jest zatrudniony jako kierowca nie podlega pod wspomnianą ustawę.

Czas pracy kierowców

Za czas pracy kierowców, oprócz prowadzenia samochodu, zalicza się również inne czynności, które związane są z dokonywanym przewozem. Chodzi to m.in. o sprawdzanie stanu technicznego pojazdu, załadunek i rozładunek towarów, niezbędne prace administracyjne związane z przewozem oraz wypełnianie pozostałych czynności wynikających ze stosunku pracy. Wszystkie te czynności łącznie nie mogą przekraczać 13 godzin na dobę. Tyle bowiem może maksymalnie wynosić czas pracy kierowcy.

Zobacz: Jaki jest podatek od sprzedanego samochodu?

Kierowca może pozostawać na dyżurze. Dyżur nie jest zasadniczo wliczany do czasu pracy, chyba że w trakcie jego trwania kierowca wykona jakąś pracę. Czas dyżuru jest okresem pozostawania w gotowości do podjęcia pracy. Czas dyżuru nie może zostać wliczony do nieprzerwanego dobowego odpoczynku i nie może go w żaden sposób ograniczać.

Zasadniczo kierowca nie może pracować w nadgodzinach. Jest to jednak możliwe w wyjątkowych sytuacjach. Chodzi tu o sytuacje, w których kierowca jest zobowiązany do podjęcia działań mających na celu ochronę życia, zdrowia lub mienia oraz usunięcie usterki. Co jednak bardzo  ważne, liczba godzin nadliczbowych wypracowanych przez jednego kierowcę nie może być wyższa niż 260 w przeciągu roku.

Dodatkowe przerwy w czasie pracy kierowcy

Kierowcy są uprawnieni do większej liczby przerw wliczanych do czasu pracy, w porównaniu do innych pracowników. Kierowcy należy się przerwa po każdych 6 kolejnych godzinach pracy. Przerwa taka musi trwać minimalnie 30 minut, jeżeli dobowy czas pracy nie przekracza 9 godzin oraz 45 minut, w przypadku gdy dobowy czas pracy kierowcy trwa więcej niż 9 godzin. Kierowca może jednak podzielić przysługujące mu przerwy na kilka krótszych. Wspomniane przerwy nie wliczane są do dziennego okresu odpoczynku, który wynosi 11 nieprzerywanych godzin w ciągu doby.

Zobacz serwis: Samochód w firmie

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...