Prywatny samochód w pracy - opodatkowanie

Zwrot kosztów za używanie prywatnego samochodu w celach służbowych stanowi opodatkowany przychód ze stosunku pracy.
Zwrot kosztów za używanie prywatnego samochodu w celach służbowych stanowi opodatkowany przychód ze stosunku pracy. W jakich przypadkach będzie można skorzystać ze zwolnienia? Przeczytaj poradę eksperta.

Wykorzystywanie samochodu prywatnego na potrzeby działalności gospodarczej pracodawcy jest dość często spotykaną praktyką. Trzeba jednak pamiętać, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w związku z takim użytkowaniem nie zawsze będzie zwolniony z opodatkowania po stronie pracownika.

Zwolnienie...

Zgodnie z art. 21 ust 1 pkt 23b ustawy o PIT zwolniony z podatku dochodowego jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych:

  • jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw;
  • do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika.

Z powyższej regulacji wynika, że pracownik może skorzystać ze zwolnienia jeśli używa prywatny samochód na potrzeby pracodawcy ale tylko wtedy, gdy obowiązek ponoszenia takich kosztów wynika z odrębnych ustaw. Przepis dotyczy więc tylko niektórych pracowników, dla których inne ustawy przewidują możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów lub nakładają na pracodawcę obowiązek ich zwrotu.

Polecamy: CEIDG - jaką funkcję będzie pełniła?

…dla wybranych

Do tej uprzywilejowanej grupy pracowników zaliczają się np.

  • listonosze, którym ustawa o komercjalizacji państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej „Poczta Polska” przyznaje prawo do zwrotu kosztów związanych z używaniem prywatnych pojazdów (art. 19 ustawy z dnia 5 września 2008 r. o komercjalizacji państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej "Poczta Polska”).
  • pracownicy socjalni, zgodnie z ustawą o pomocy społecznej (art. 121 ust. 3c ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej). Przysługuje im zwrot kosztów wykorzystywania własnego samochodu dla celów służbowych, w przypadku gdy dojazdu do chorych nie zapewnia pracodawca.
  • pracownicy Służby Leśnej, w tym również strażnicy leśni, którym ustawa o lasach przyznaje prawo do zwrotu kosztów związanych z tytułu używania własnych pojazdów do celów służbowych (art. 46a ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach).

Opodatkowanie

Wyobraźmy sobie pracownika biura rachunkowego, który wykorzystuje samochód będący jego własnością w celach służbowych. Rozwozi on dokumenty do Urzędów Skarbowych i Sądów na terenie miasta. W związku z powyższym ponosi on również koszty opłat parkingowych, paliwa, wydatki związane z eksploatacją pojazdu itp. Koszty przejazdów są udokumentowane ewidencją przebiegu pojazdu. Niestety w tym przypadku zwrócone koszty będę podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Potwierdzają to interpretacje podatkowe, w których możemy przeczytać, że „…zwrot kosztów ponoszonych przez pracowników z tytułu używania pojazdów stanowiących ich własność oraz opłat parkingowych dla potrzeb zakładu pracy w jazdach lokalnych stanowi przychód ze stosunku pracy i zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega opodatkowaniu tym podatkiem…”, (interpretacja indywidulana z 16 lutego 2011r., ITPB2/415-1056/10/IL).

Osoby, które wykorzystują samochód prywatny dla celów służbowych powinny więc zwrócić uwagę, czy zwrot poniesionych kosztów przysługuje im na podstawie odrębnych ustaw. Tylko w takiej sytuacji nie będzie on podlegał opodatkowaniu PIT-em. Jeśli więc ustawa nie przewiduje takiego zwolnienia lepiej do załatwiania spraw „na mieście” wykorzystać samochód pracodawcy.

Polecamy: serwis Leasing

Joanna Szlęzak-Matusewicz, analityk Tax Care
Jerzy Toczyński, analityk Tax Care

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...