Zmiana składu osobowego wspólników spółki cywilnej, a własność samochodu będącego składnikiem majątku spółki

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka Sp. j.
rozwiń więcej
Zmiana składu osobowego wspólników spółki cywilnej, a własność samochodu będącego składnikiem majątku spółki / inforCMS
Jedną z zasad, na których opiera się konstrukcja spółki cywilnej, jest zasada stałości składu osobowego spółki, jako stosunku prawnego opartego na wzajemnym zaufaniu, lojalności i ścisłej współpracy wspólników.

Zasada ta nie ma jednak charakteru bezwzględnego, a co za tym idzie możliwe są zmiany składu osobowego wspólników spółki cywilnej (zarówno na skutek ustąpienia z niej dotychczasowych wspólników,

jak i przystąpienia nowych). Zmianę składu osobowego wspólników spółki cywilnej przewidują przepisy kodeksu cywilnego - może się ona dokonać poprzez ustąpienie wspólnika ze spółki cywilnej: wypowiedzenie udziału (art. 869 k.c.), wypowiedzenie udziału przez wierzyciela osobistego wspólnika (art. 870 k.c.) oraz na skutek śmierci wspólnika (art. 872 k.c.). Do zmiany składu osobowego może dojść również na skutek przystąpienia nowego wspólnika do spółki (na skutek zawarcia tzw. umowy o przystąpienie do spółki).

Ponieważ zmiana składu osobowego wspólników spółki cywilnej jest możliwa, pojawia się pytanie, czy a jeśli tak, to w jaki sposób zmiana ta wpływa na „majątek” spółki objęty współwłasnością łączną, a w szczególności na składnik majątku bardzo często występujący w spółce cywilnej i służący realizacji celu gospodarczego wspólników – samochód.

Polecamy: Pracodawca ma nauczyć przełożonych dbać o służbowe auto

W przypadku, gdy do zmiany składu osobowego spółki cywilnej dochodzi na skutek przystąpienia nowego wspólnika do spółki, sytuacja przedstawia się w sposób dość nieskomplikowany – nowo przystępujący wspólnik stanie się współwłaścicielem, na zasadzie współwłasności łącznej, samochodu (lub samochodów), które już stanowią składnik majątku spółki. Jeżeli zaś sam wnosi do spółki cywilnej, w formie wkładu, prawo własności samochodu, samochód ten stanie się współwłasnością również „starych” wspólników spółki, do której przystępuje (także na zasadzie współwłasności łącznej).

Sytuacja komplikuje się nieco w przypadkach ustąpienia wspólnika ze spółki cywilnej. Pojawia się bowiem pytanie, czy może on żądać zwrotu samochodu, który jako wkład wniósł do spółki cywilnej.

Zasadą jest, że ustępujący ze spółki cywilnej wspólnik może żądać zwrotu wniesionych wkładów. Zwrot wkładu w naturze następuje jedynie wtedy, gdy rzecz została wniesiona do spółki jedynie do używania (art. 871 § 1 k.c.).

Jeśli więc wspólnik wniósł do spółki samochód tylko do używania, po ustąpieniu ze spółki może domagać się zwrotu samochodu. W sytuacji, gdy do spółki cywilnej, jako wkład niepieniężny, zostało wniesione prawo własności samochodu, po ustąpieniu wspólnika ze spółki, co do zasady, nie może on domagać się zwrotu wniesionego wkładu w naturze (czyli zwrotu samochodu). W takiej sytuacji wspólnikowi wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a jeśli nie została ona w umowie oznaczona - wartość, jaką wkład miał w chwili wniesienia (art. 871 § 1 k.c.). 

Polecamy: Zwrot kosztów za wykorzystywanie samochodu w celach służbowych

Jeżeli wspólnikowi zależy na tym, aby po ustąpieniu przez niego ze spółki cywilnej wniesiony wkład niepieniężny w postaci samochodu podlegał zwrotowi w naturze (a więc zależy mu na tym, aby po jego wystawieniu ze spółki odzyskać samochód, a nie jego równowartość w pieniądzu), należy zastrzec ten fakt w umowie spółki cywilnej. Wspólnicy w umowie spółki mogą się bowiem umówić, iż zwrot wniesionych wkładów nastąpi w naturze.

Przemysław Skipor, Smaga Jaroszyński

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...