Wpłata początkowa

Sławomir Buchta
Specjalista ds. leasingu
rozwiń więcej
Wpłata początkowa
"Interesuje mnie kupno pojazdu przy jak najmniejszej wpłacie początkowej" - jest to jedno z najczęstszych zdań wypowiadanych przez przedsiębiorców planujących zakup auta na firmę.

Zaprezentujemy warunki proponowane przez firmy leasingowe oraz banki, a z drugiej strony, w uzupełnieniu, zasygnalizujemy skutki podatkowe tych produktów, które mają wypływ na całkowitą sumę gotówki wyłożonej na uruchomienie inwestycji.

Standardową, oczekiwaną opłatą wstępną jest 10 proc.-20 proc. Jeżeli przedmiot jest używany oczekiwania co do wpłaty początkowej w leasingu mogą rosnąć. Banki udział własny uzależniają przede wszystkim od wielkości udzielanego kredytu.

Polecamy: Jak kupić auto, które jest za granicą

Przy kredytach małych standardem było 0 proc. Jeżeli jego wielkość rośnie, a klient oczekuje procedury uproszczonej, konieczne jest wpłacenie 10 proc.-20 proc., a nawet 30 proc. udziału własnego.

Bez względu na wymaganą przez instytucję finansową wpłatę, ważny jest skutek podatkowy wybranej formy finansowania, która ma bardzo istotny wpływ na ilość zaangażowanej gotówki.

Jeżeli kupowany na fakturę VAT przedmiot, w cenie brutto ma pełen 22 proc. VAT, to przy leasingu, VAT rozliczysz tylko od uiszczonej wpłaty; przy kredycie natomiast, odzyskasz VAT od pełnej ceny zakupu (od 100 proc. wartości netto).

Jeżeli dany zakup kwalifikuje się do zastosowania amortyzacji jednorazowej, to oprócz rozliczenia pełnego VAT-u będziesz miał możliwość jednorazowego wrzucenia w koszty 100 proc. ceny netto kupowanego przedmiotu. 

Polecamy: Rozliczenie podatku VAT w samochodach firmowych

Jeżeli więc na bieżąco nie ma zbyt dużego VAT-u do płatności (albo nie ma go jeszcze do rozliczenia) oraz rocznie dochód do opodatkowania nie jest większy niż wartość kupowanego pojazdu – wydatkowane wstępnie kwoty, tak przy kredycie, jak i przy leasingu raczej będą do siebie zbliżone. 

Jeżeli jednak będzie można szybko odzyskać VAT z pełnej faktury zakupu lub też skorzysta się z amortyzacji jednorazowej – kredyt pozwoli nie tylko zminimalizować udział własny w inwestycji, ale dodatkowo dojdą (poprzez oszczędności w podatkach) wolne środki do obrotu. Jeżeli przedsiębiorca dopiero rozpoczął działalność lub prowadzi ją krócej niż rok, to oczekiwania instytucji finansowych co do udziału własnego będą duże i raczej nie mniejsze niż 25 -30 proc.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...