Jak przygotować samochód przed zimowymi podróżami?

Masterlease
rozwiń więcej
Konrad Karpowicz
Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Masterlease Polska
rozwiń więcej
Aby solidnie i profesjonalnie przygotować samochód do zimy trzeba pomyśleć o tym już w październiku.
Patrząc za okno, można uznać, że na tegoroczne przygotowania samochodu do zimy jest już za późno, ale niebawem ferie i czas wzmożonych podróży szczególnie w góry, gdzie przyda się nie tylko dobry samochód, ale i szereg niezbędnych zimowych akcesoriów.

Aby solidnie i profesjonalnie przygotować samochód do zimy trzeba pomyśleć o tym już… w październiku. Podstawą jest oczywiście sezonowa wymiana opon, która co roku przysparza kierowcom sporo nerwów. Każdemu zależy na czasie, jakości obsługi i mobilności. Równie wcześnie warto zweryfikować stan akumulatora i czystość klemów oraz sprawdzić stan instalacji elektrycznej, jeżeli eksploatujemy starszy pojazd.

Zanim nastaną mrozy oraz przed każdą dłuższą zimowa podróżą kierowcy powinni uzupełnić wszelkie płyny – w tym szczególnie ważny płyn hamulcowy (dotyczy starszych pojazdów lub gdy jesteśmy drugim lub trzecim właścicielem i nie znamy historii serwisowej) i płyn do spryskiwaczy. Wymiana tego ostatniego z letniego na zimowy jest szczególnie ważna, gdyż zamarznięcie letniego płynu w zbiorniku może grozić nie tylko pęknięciem zbiornika, przepaleniem silnika w pompie spryskiwacza, ale nawet poważniejszymi uszkodzeniami całej instalacji. Koszty naprawy mogą znacznie wzrosnąć w pojazdach wyposażonych w wysokociśnieniowe spryskiwacze reflektorów, szczególnie ksenonowych.

Pamiętajmy, że w momencie przepalenia bezpiecznika przestają działać inne elementy wyposażenia elektrycznego danego obwodu np. w modelu Opel Astra III elektryczne otwieranie tylnej klapy bagażnika. Przegapienia momentu, w którym należy wlać zimowy płyn, może nas zatem kosztować sporo nerwów i kilka niepotrzebnie wydanych złotych.

Polecamy: Na co uważać wykupując assistance?

Podczas przygotowywania auta do zimy i zimowych podróży musimy również pamiętać o wyposażeniu się w pakiet niezbędnych akcesoriów, wśród których musi znaleźć się zmiotka, skrobaczka do szyb, odmrażacze do szyb i zamków, linka holownicza do wyciągania auta z zaspy, rękawiczki, łańcuchy na koła dla osób poruszających się po trudno dostępnych drogach.

Wyruszając w dłuższą podróż zimą, zabierzmy ze sobą również łopatę, koc lub śpiwór. Oczywiście nie zapominajmy zweryfikować czy mamy trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę oraz apteczkę, które i tak powinny być na wyposażeniu samochodu.

W samochodach z uszczelkami drzwi starszego typu należy lekko posmarować uszczelki teflonem lub wazeliną, aby przy większych mrozach nie mieć trudności z otwarciem auta. Z takiej usługi można też skorzystać na większości myjni.

Jeśli jeździmy samochodami z silnikami diesla, pamiętajmy też o profilaktycznym stosowaniu płynu obniżającego wytrącanie się parafiny z oleju napędowego. Warto stosować już przy temperaturze -15 stopni C, szczególnie, jeżeli prognozy pogody wskazują dalsze planowane spadki temperatury.

Planując dłuższą trasę uwzględnijmy dłuższy czas przejazdu i zapoznajmy się z prognozami pogody.

Polecamy: Leasing a szkoda komunikacyjna

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...