Korekta kosztów uzyskania przychodów w kilometrówce

Beata Kostrzycka
rozwiń więcej
inforCMS
W myśl przepisów obowiązujących od stycznia 2013 roku, wydatki nieopłacone w ustawowo przewidzianym terminie podlegają obowiązkowemu wyksięgowaniu z kosztów. A jak jest w przypadku kilometrówki, w której wydatki są limitowane, czy tutaj również konieczna będzie korekta w sytuacji braku zapłaty? Jak wygląda korekta kosztów uzyskania przychodów w kilometrówce? 

Obowiązek prowadzenia kilometrówki


Ewidencję przebiegu pojazdu muszą prowadzić przedsiębiorcy, którzy w swojej działalności wykorzystują samochody osobowe, niewprowadzone do ewidencji środków trwałych. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o pdof do kosztów firmowych można zaliczyć jedynie część poniesionych wydatków, do limitu wynikającego z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu. Stawki te określone zostały przez ministra infrastruktury i wynoszą:

●      dla samochodów osobowych o pojemności skokowej do 900 cm3 - 0,5214 zł,

●      w przypadku samochodów o pojemności powyżej 900 cm3 - 0,8358 zł.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Korekta kosztów wg przepisów


Od 1 stycznia br przedsiębiorcy, którzy nie regulują swoich zobowiązań na czas, muszą mieć się na baczności. Zaostrzone przepisy podatkowe nie pozwolą im ostatecznie ująć w kosztach wydatków, które nie zostały przez nich opłacone. W myśl art. 24d ustawy o pdof, w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (rachunku, umowy, innego dokumentu) i nieuregulowania tej kwoty w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, podatnik jest obowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów. Aby zapobiegać ewentualnym nadużyciom wprowadzono jeszcze jedno ograniczenie. Jeżeli bowiem termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów dokonuje się z upływem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów.

Jeżeli po wyksięgowaniu kosztu podatnik dokona zapłaty - ma prawo ponownie ująć wydatek w kosztach firmowych.


Zobacz:
Kiedy ująć w KPiR dostawę towarów handlowych


Interpretacja przepisów przez organy podatkowe


Przepisy podatkowe dość często budzą wątpliwości wykładniowe wśród przedsiębiorców. Przedmiotem interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 18 kwietnia 2013 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (sygn. ILPB1/415-54/13-4/AG), było zapytanie podatnika, czy nieopłacone koszty limitowane kilometrówką również należy wyksięgować w związku z ich nieopłaceniem.

Przedsiębiorca wydzierżawiał samochód osobowy i tym samym koszty z nim związane rozliczał wg ewidencji przebiegu pojazdu. W styczniu wśród wydatków w kilometrówce ujął fakturę za dzierżawę auta, płatną do 15 stycznia, którą jednak uregulować miał dopiero w maju. Pierwotne pytanie brzmiało jak należy przeprowadzić korektę kosztów w przypadku, gdy faktura nie jest bezpośrednio księgowana w koszty, ale częściowo poprzez ewidencję przebiegu pojazdów. Zainteresowany ostatecznie doprecyzował stanowisko, wskazując iż nie należy robić korekty kosztów, gdyż ustawa nie reguluje takiego przypadku.

Dyrektor Izby Skarbowej był jednak innego zdania: “Z powołanych przepisów nie wynika, że nie znajdują one zastosowania w odniesieniu do kosztów podatkowych, które są limitowane w jakikolwiek sposób, w tym również limitem wynikającym z tzw. kilometrówki. Oznacza to, że przepisy art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych znajdują również zastosowanie do kosztów uwzględnionych w kosztach podatkowych do wysokości określonego limitu. Dotyczy to także kosztów z tytułu używania dla potrzeb działalności gospodarczej niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych samochodu osobowego.


Zobacz: Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 roku

Mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy uznać należy, iż w przypadku wykorzystywania w działalności gospodarczej wydzierżawionego samochodu osobowego, dla którego Wnioskodawca prowadził ewidencję przebiegu pojazdu, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć poniesione i udokumentowane wydatki z tytułu użytkowania tego samochodu, tj. m.in. faktura za dzierżawę pojazdu, jedynie do wysokości nieprzekraczającej kwoty wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, o której mowa w odrębnych przepisach. Natomiast pozostała część wydatków przekraczających ww. kwotę nie może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Zapisy w ewidencji przebiegu pojazdu dokonywane są miesięcznie, ale rozliczane są narastająco. Oznacza to, że jeżeli rzeczywiste wydatki związane z użytkowaniem samochodu osobowego przekroczą limit tzw. kilometrówki, to o ile nie będą one stanowiły w bieżącym miesiącu kosztów podatkowych, o tyle w następnym miesiącu będą podlegały rozliczeniu - oczywiście również w ramach limitu.

Zatem, w przedmiotowej sprawie Wnioskodawca powinien dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów.“


Zobacz: Przedsiębiorca może wybrać sposób opłacania podatków

 


Konsekwencje niewyksięgowania kosztów


Jeżeli mimo ciążącego obowiązku wyksięgowania kosztu, podatnik tego nie dokona - zaniża podstawę opodatkowania. Tym samym powstanie u niego zaległość wobec fiskusa, którą ma obowiązek zapłacić wraz ewentualnymi odsetkami od zaległości podatkowych. Nie ma żadnego znaczenia, że ujęty w księdze koszt nie odzwierciedla w pełni poniesionego wydatku, tylko jest wartością częściową wyznaczoną przez kilometrówkę. Nowe przepisy mogą być z jednej strony “uciążliwe”, ale z drugiej - stanowią dobrą motywację do regulowania swoich zobowiązań w terminie.


 Zobacz: Zawieszenie działalności gospodarczej a wykreślenie z CEIDG

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...