Choroba w trakcie urlopu wypoczynkowego powoduje jego przerwanie

Kinga Jurak
rozwiń więcej
inforCMS
Choroba pracownika potwierdzona zaświadczeniem lekarskim powoduje przerwanie urlopu wypoczynkowego. Część urlopu niewykorzystaną z powodu choroby należy udzielić pracownikowi w późniejszym terminie.

Pracodawca udzielił pracownikowi urlopu wypoczynkowego od 28 marca do 15 kwietnia br. Jednak 4 kwietnia br. pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na druku ZUS ZLA na okres od 31 marca do 8 kwietnia br. Czy pracownikowi przysługuje prawo do świadczenia chorobowego? Jeśli tak, to od kiedy? Czy trwający wtedy urlop należy przerwać na prośbę pracownika, czy na podstawie przepisów?

RADA:

Choroba pracownika potwierdzona zaświadczeniem lekarskim powoduje przerwanie urlopu wypoczynkowego. W przypadku Państwa pracownika urlop został przerwany od 31 marca br. Pracownikowi przysługuje prawo do świadczenia chorobowego. Część urlopu niewykorzystaną z powodu choroby powinni Państwo udzielić pracownikowi w późniejszym terminie.

 

UZASADNIENIE

Pracownik nabywa prawo do świadczenia chorobowego, jeżeli stanie się niezdolny do pracy z powodu choroby w trakcie trwania ubezpieczenia chorobowego. Prawo to przysługuje pracownikowi po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, które jest dla pracowników obowiązkowe.

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego, a za czas tego urlopu przysługuje mu wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował (art. 152 Kodeksu pracy). Jednak występują pewne okoliczności powodujące przerwanie urlopu. Jedną z nich jest wystąpienie czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim. Poza tą przyczyną przerwanie urlopu wypoczynkowego powodują również:

• odosobnienie związane z chorobą zakaźną,

• odbywanie ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez okres do 3 miesięcy,

• urlop macierzyński.

Jeżeli jedna z powyższych okoliczności wystąpi w trakcie już udzielonego urlopu wypoczynkowego, powoduje ona jego przerwanie, a pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi niewykorzystaną część urlopu wypoczynkowego w terminie późniejszym (art. 166 Kodeksu pracy).

Okres przebywania przez pracownika na urlopie wypoczynkowym nie jest dla niego przerwą w podleganiu ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu. Zatem jeżeli w trakcie urlopu wypoczynkowego pracownik zachoruje, a okres choroby zostanie stwierdzony zaświadczeniem lekarskim na druku ZUS ZLA, wówczas urlop wypoczynkowy ulega przerwaniu, a pracownik nabywa prawo do świadczenia chorobowego za okres orzeczonej niezdolności do pracy - na takich samych zasadach, jakby w tym czasie pracował.

Przez czasową niezdolność do pracy, która powoduje przerwanie urlopu wypoczynkowego, należy rozumieć chorobę pracownika. Taką przyczyną nie jest choroba dziecka lub innego członka rodziny nawet wtedy, gdy pracownik musi sprawować nad nim osobistą opiekę.

WAŻNE!

Urlop wypoczynkowy nie ulega przerwaniu, jeżeli pracownik otrzyma zwolnienie lekarskie w związku z koniecznością sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny.

• art. 4 ust. 1 pkt 1, art. 53 ust. 1, art. 55 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),

• art. 92, art. 152, art. 166 Kodeksu pracy.

Kinga Jurak

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...