Czy pozwy zbiorowe są zagrożeniem dla firm

Maurycy Organa
rozwiń więcej
inforCMS
Od 19 lipca 2010 r. pojawiła się możliwość wnoszenia pozwów zbiorowych. Wielu przedsiębiorców upatruje w instytucji pozwu zbiorowego istotnego zagrożenia swojej sytuacji. Warto przyjrzeć się polskim regulacjom, czy faktycznie stanowią one tak istotne zagrożenie oraz czy przedsiębiorca będzie bezradny wobec roszczeń zgłaszanych w tym trybie.

Jakich spraw może dotyczyć pozew zbiorowy

Pozew zbiorowy nie może być wytoczony przez każdego. Ustawa ogranicza krąg osób uprawnionych do następujących grup osób:

a) konsumentów,

b) osób podnoszących roszczenia z tytułu odpowiedzialności za produkt niebezpieczny,

c) osób podnoszących roszczenia z tytułu czynów niedozwolonych.

Wynika to z art. 1 ust. 2 ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (dalej: „ustawa”).

WAŻNE!

Pozwów grupowych nie mogą wnosić pracownicy przeciwko swoim pracodawcom.

W praktyce prawdopodobnie najczęściej obiektem pozwów grupowych będą:

• banki,

• biura podróży,

• koncerny farmaceutyczne,

• podmioty świadczące usługi masowe dla konsumentów,

• producenci sprzętu RTV i AGD,

• producenci oprogramowania,

• producenci żywności,

• stacje benzynowe.

Postępowanie zbiorowe może dotyczyć:

a) roszczenia o zapłatę (odszkodowania/zadośćuczynienia),

b) roszczenia o ustalenie odpowiedzialności pozwanego (w przypadku ustalenia odpowiedzialności pozwanego poszczególni członkowie grupy wnoszącej pozew zbiorowy będą mogli dochodzić roszczeń majątkowych w odrębnych postępowaniach).

Jakie warunki są niezbędne do złożenia pozwu zbiorowego

Pozew zbiorowy może zostać wniesiony przez grupę osób liczącą nie mniej niż 10 osób, które dochodzą roszczenia jednego rodzaju:

• opartego na tej samej podstawie faktycznej (np. zatrucie lodami gości weselnych podczas uroczystości weselnej) albo

• opartego na tej samej podstawie prawnej, jeżeli istotne okoliczności faktyczne uzasadniające żądanie są wspólne dla wszystkich roszczeń (np. żądanie klientów banku dotyczące zwrotu nadpłaconego oprocentowania, zgłaszane przez tych klientów, którzy podpisali identyczne umowy kredytowe, choć same umowy zostały podpisane w różnym czasie i każdy z klientów banku spłacał odsetki w innej wysokości i w innym dniu miesiąca).

WAŻNE!

Aby można mówić o pozwie zbiorowym, pozew musi zostać złożony przez grupę co najmniej 10 osób.

W przypadku dochodzenia roszczeń pieniężnych konieczne jest ujednolicenie wysokości dochodzonych roszczeń (art. 2 ust. 1 ustawy). Oznacza to, że konieczne będzie ustalenie kwoty, która w przypadku wygranej zostanie przyznana każdemu z członków grupy. Nie oznacza to, że wszyscy członkowie grupy otrzymają równe części zasądzonej kwoty. Ustawa nakazuje jedynie stworzenie podgrup liczących co najmniej dwie osoby, których wysokość roszczenia będzie identyczna (art. 2 ust. 2 ustawy).

PRZYKŁAD

Autobusem podróżowało 40 hostess zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło. Autobus jechał na imprezę plenerową, jednak uczestniczył w wypadku komunikacyjnym z winy kierowcy innego pojazdu. Każda z hostess miała inną stawkę wynagrodzenia. Z powodu wypadku nie dotarły na miejsce na czas i nie otrzymały wynagrodzenia. Wszystkie złożyły pozew zbiorowy przeciwko sprawcy wypadku o zapłatę odszkodowania w wysokości utraconego wynagrodzenia. Wysokość roszczeń odszkodowawczych została ujednolicona w ten sposób, że hostessy utworzyły spośród siebie 2-osobowe podgrupy osób, które miały wynagrodzenie ustalone na najbardziej zbliżonym poziomie.

Powództwo zbiorowe nie jest wnoszone przez wszystkich członków grupy, a jedynie przez tzw. reprezentanta grupy (art. 4 ust. 1 ustawy). Wniesienie powództwa zbiorowego wymaga więc odpowiedniego zorganizowania się osób, które chcą taką sprawę zainicjować. Reprezentantem może być jeden z członków grupy lub miejski rzecznik konsumentów (art. 4 ust. 2 ustawy). Reprezentant grupy prowadzi postępowanie w imieniu własnym, na rzecz wszystkich członków grupy (art. 4 ust. 3 ustawy). W postępowaniu zbiorowym grupa musi być reprezentowana przed sądem przez adwokata lub radcę prawnego, chyba że powód jest adwokatem lub radcą prawnym (art. 4 ust. 4 ustawy).

Wniesienie pozwu zbiorowego jest związane z uiszczeniem opłaty sądowej w wysokości tylko 2% wartości przedmiotu sporu (w sprawach wnoszonych indywidualnie jest to 5% wartości przedmiotu sporu) - art. 13 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

 

Etapy postępowania

KROK 1 - badanie dopuszczalności prowadzenia postępowania w trybie pozwu grupowego

Sąd będzie badał istnienie przesłanek pozwalających rozpoznać sprawę w trybie pozwu zbiorowego. Sąd zbada zarówno możliwość wspólnego dochodzenia roszczeń, jak i spełnienie wymogów formalnych pozwalających prowadzić postępowanie ze zbiorowego pozwu (art. 10 ustawy).

KROK 2 - rozpoznanie wniosku pozwanego o wpłatę kaucji

Sąd na wniosek pozwanego może orzec obowiązek złożenia przez grupę powodów kaucji na zaspokojenie ew. roszczeń pozwanego o zapłatę kosztów postępowania w wysokości do 20% wartości przedmiotu sporu (art. 8 ustawy).

KROK 3 - ogłoszenie o wszczęciu postępowania grupowego

Ogłoszenie ma za zadanie skłonić jak największą liczbę osób zainteresowanych do wspólnego uczestniczenia w postępowaniu grupowym. Do grupy mogą przystępować zarówno osoby, które dotychczas nie wszczynały odrębnych postępowań sądowych, jak i takie, które już prowadziły indywidualne postępowania tożsame z przedmiotem postępowania zbiorowego (art. 11 ustawy).

KROK 4 - Prowadzenie samego postępowania zbiorowego

Wyrok wydany w postępowaniu dotyczy wszystkich członków grupy. Poszczególni członkowie grupy powinni być wymienieni w treści wyroku.

Jak przedsiębiorca może się bronić w postępowaniu grupowym

W praktyce nie można wykluczyć, że stosunkowo duża łatwość wniesienia pozwu grupowego i mniejsze koszty postępowania mogą doprowadzić do zgłaszania roszczeń niezasadnych. Przedsiębiorca pozwany w ramach postępowania grupowego powinien więc w takim przypadku wykorzystać wszelkie prawne środki obrony w takim postępowaniu. Niezależnie od podjęcia obrony co do istoty żądania grupy powodów pozwany może kwestionować niektóre czynności procesowe w trakcie postępowania z pozwu zbiorowego.

Kwestionowanie możliwości prowadzenia postępowania grupowego

Na etapie badania przez sąd dopuszczalności prowadzenia postępowania w trybie pozwu grupowego pozwany może kwestionować przede wszystkim:

a) istnienie okoliczności faktycznych sprawy (np. pozew przeciwko bankom, gdy co prawda przedmiot żądania członków grupy jest taki sam - zwrot nadpłaconego oprocentowania, jednak umowy kredytowe stanowiące podstawę roszczenia różnią się między sobą),

b) brak ujednolicenia wysokości roszczeń lub niewłaściwe ujednolicenie roszczeń (np. możliwe wydaje się podnoszenie, że ujednolicenie wysokości roszczeń nastąpiło „w górę”, gdy tymczasem w przypadku roszczeń, których wysokość można precyzyjnie określić, dopuszczalne jest tylko wyrównywanie „w dół”).

Pozwany przedsiębiorca może zgłaszać swoje zastrzeżenia, składając zażalenie na postanowienie sądu o dopuszczeniu rozpoznania sprawy w trybie pozwu grupowego (art. 10 ust. 2 ustawy).

Żądanie zapłaty kaucji

Przy pierwszej czynności procesowej pozwany może zażądać wpłaty przez grupę powodów kaucji na zabezpieczenie kosztów postępowania (art. 8 ustawy). Kosztami postępowania będą przede wszystkim koszty wynagrodzenia pełnomocnika procesowego, koszty biegłego. Wysokość kaucji nie może przekroczyć 20% wartości przedmiotu sporu. Ustalenie wysokości kaucji następuje w formie postanowienia sądu, na które przysługuje zażalenie. Zażalenie takie może być wniesione zarówno przez reprezentanta grupy, jak i pozwanego. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez sąd terminu do złożenia kaucji pozwany przedsiębiorca może złożyć do sądu wniosek o odrzucenie pozwu, żądając jednocześnie zasądzenia na swoją rzecz kosztów procesu - tak jakby to pozwany przedsiębiorca wygrał sprawę (art. 8 ust. 5 ustawy).

Przystępowanie nowych osób

Po opublikowaniu ogłoszenia do sprawy po stronie grupy powodów mogą przystąpić nowe osoby. Pozwany może sprzeciwiać się ich dopuszczeniu do sprawy, argumentując, że osoby te nie mogą występować w roli powodów (brak wspólnych podstaw faktycznych itp.).

Wady i zalety pozwów grupowych

Tabela. Najważniejsze zalety i wady pozwu zbiorowego z punktu widzenia przedsiębiorcy będącego potencjalnym pozwanym w takim postępowaniu.

• art. 1-25 ustawy z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym - Dz.U. z 2010 r. Nr 7, poz. 44

• art. 13 ust. 2 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 90, poz. 594

Maurycy Organa

radca prawny

 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...