Bezzwrotna pomoc dla firm

Anna Wiśniewska
rozwiń więcej
inforCMS
W marcu 2010 r. ma ruszyć nowy program pomocowy dla firm. Granty mogą sięgnąć nawet 500 mln euro dla przedsiębiorcy.

W Ministerstwie Rozwoju Regionalnego powstaje nowy program pomocowy dla przedsiębiorstw. Rozporządzenie określające zasady udzielania dotacji ma wejść w życie do końca marca 2010 r. Wsparcie ma mieć formę bezzwrotnych grantów na inwestycję.

Według projektu rozporządzenia, o pomoc będą mogły ubiegać się firmy, które nie były zagrożone 1 lipca 2008 r., ale z powodu kryzysu finansowego i gospodarczego stały się zagrożone po tym terminie. W odróżnieniu więc od ustawy antykryzysowej (weszła w życie 22 sierpnia 2009 r.), która uzależnia przyznanie pomocy m.in. od spełnienia sztywnego kryterium spadku dochodów, nowy program pomocowy nie określa autorytarnie, co oznacza „zagrożenie”.

Jeżeli urzędnicy nie narzucą w tym względzie własnych wymagań, program może się stać atrakcyjną formą wsparcia dla firm.

O dotacje nie będą mogły ubiegać się firmy z sektora rybołówstwa i produkcji rolnej oraz niektórych firm przetwórstwa i obrotu produktami rolnymi. Wsparcia nie będzie można przeznaczyć na produkcję przeznaczoną na eksport. Nie dostanie jej również przedsiębiorca, na którym ciąży obowiązek zwrotu pomocy publicznej.

Wszystko zależy od marszałków

Program pomocowy ma być finansowany z regionalnych programów operacyjnych, a decyzje o przystąpieniu do niego będą podejmować marszałkowie województw. Dotacje otrzymają więc tylko firmy z województw, które przystąpiły do programu. Najprawdopodobniej nie wszystkie regiony będą go wdrażać.

Ponadto władze regionów, które będą realizować program, określą też szczegółową procedurę przyznawania pomocy. Sukces nowego instrumentu wspierania przedsiębiorców zależy więc od samorządów i od tego, czy uda im się szybko przygotować zaplecze administracyjne dla programu. Jest to tym bardziej ważne, że dotację mogą być przyznawane tylko do końca 2010 r.

Środki na inwestycje

Ze środków programu można będzie realizować lub kontynuować inwestycje związane z produkcją, świadczeniem usług, zmianą profilu oraz zakupem usług doradczych, prawnych, finansowych lub technicznych związanych z poprawieniem efektywności firmy. Do wydatków kwalifikowanych będą zaliczane koszty:

• zakupu materiałów budowlanych, maszyn, urządzeń technicznych, narzędzi, przyrządów i aparatury;

• zakupu nowych lub używanych środków trwałych w rozumieniu przepisów o rachunkowości oraz ich instalację i uruchomienie, jeżeli będą:

- wykorzystywane wyłącznie na cele projektu objętego pomocą,

- podlegać amortyzacji zgodnie z przepisami o rachunkowości,

- nabyte od osób trzecich niezależnych od wspieranej firmy na warunkach rynkowych,

- stanowić aktywa przedsiębiorcy firmy przez co najmniej 5 lat, a w przypadku mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy - co najmniej 3 lata;

• adaptacji gruntów, budynków, budowli, maszyn, urządzeń, aparatury lub wyposażenia (m.in. wyburzenia, rozbiórki, rekultywacji terenu, robót budowlanych, remontów, modernizacji, adaptacji oraz budowa, przebudowa, modernizacja infrastruktury technicznej, przede wszystkim wodnej, kanalizacyjnej, transportowej, energetycznej, gazowej, deszczowej, telekomunikacyjnej oraz sieci specjalistycznych);

• nadzoru technicznego i budowlanego;

• kupna wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how, nieopatentowanej wiedzy technicznej, technologicznej lub z zakresu organizacji i zarządzania;

u zakupu usług doradczych, prawnych, finansowych lub technicznych, bezpośrednio prowadzących do poprawy efektywności firmy.

Pomoc dla jednego przedsiębiorcy może sięgnąć 500 tys. euro i 100% kosztów kwalifikowanych. Dobrą wiadomością jest także to, że pomoc ta może był łączona z innymi dotacjami, bez względu na ich formę czy źródło (np. z pomocą regionalną). Wyjątkiem jest pomoc de minimis.

Ułatwienia

Przedsiębiorca, który otrzyma dotację, nie będzie mógł znacząco zmodyfikować projektu przez 5 lat. Przy czym mikro, małe i średnie firmy mogą zwrócić się do samorządu województwa, by ograniczył ten okres do lat 3. Wymiana maszyn i urządzeń w tym okresie nie będzie traktowana jako modyfikacja projektu.

Podstawą przyznania wsparcia będzie wniosek zawierający:

1) nazwę przedsiębiorcy;

2) tytuł i miejsce realizacji projektu;

3) cel realizacji projektu;

4) opis projektu;

5) opis rezultatów realizacji projektu;

6) planowane terminy rozpoczęcia i zakończenia realizacji projektu;

7) wartość projektu;

8) wydatki kwalifikowane;

9) wnioskowaną kwotę dofinansowania;

10) źródła finansowania projektu.

Do wniosku przedsiębiorca będzie musiał dołączyć dokumenty pozwalające ocenić jego sytuację finansową. Przy czym listę tych dokumentów określi samorząd województwa. Najprawdopodobniej więc będą się one różnić w zależności od regionu.

Przed udzieleniem dotacji przedsiębiorca będzie też musiał przedstawić oświadczenia o otrzymanej pomocy publicznej.

Anna Wiśniewska

 

Moja firma
Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

pokaż więcej
Proszę czekać...